Gdzie można znaleźć baśniowe pałace? Wcale nie za siódmą górą, ani siódmą rzeką

Gdzie można znaleźć baśniowe pałace? Wcale nie za siódmą górą, ani siódmą rzeką, a w samym sercu Śląska. Podczas wakacyjnych zajęć w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego muzealnicy opowiedzą o rezydencjach magnatów przemysłowych, które w otoczeniu parków i lasów wciąż cieszą oczy piękną formą i są świetnym miejscem na niedzielną wycieczkę. Ale nie tylko o nich. Przypomną również pionierów śląskiego przemysłu, a fascynującą historię industrializacji Górnego Śląska dopełnią… baśnie. O Liczyrzepie – Duchu Gór Karkonoszy, o pewnym człowieku, który trafił na księżyc i niewiarygodnych przygodach barona Münchhausena. Baśnie i rzeczywistość w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego są również pasjonujące. Nie może Was zabraknąć! Koszt udziału w zajęciach – 1 zł od osoby. Ze względu na ograniczoną ilość Muzeum prosi o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.

ODDZIAŁ ODLEWNICTWA ARTYSTYCZNEGO

Zajęcia dla grup uczestniczących w półkoloniach i osób indywidualnych

Wtorki: 16, 23 sierpnia 2016, Pionierzy śląskiego przemysłu, godz. 10.00 i 12.00 Warsztaty, w trakcie których poznamy najważniejsze postacie związane z uprzemysłowieniem Górnego Śląska i Królewską Odlewnią Żelaza – hr. Fryderyka Wilhelma von Reden, Johna Baildona i Augusta Fryderyka Holtzhausena. Pierwszym nowoczesnym gliwickim zakładem przemysłowym była „Królewska Odlewnia Żelaza w Gliwicach”. W 1796 r. pod nadzorem szkockiego inżyniera Johna Baildona, uruchomiono w niej – pierwszy w tej części Europy – wielki piec opalany koksem. Inicjatorem budowy huty żelaza i odlewni był hr. Fryderyk Wilhelm von Reden. W 1806 r. w gliwickiej hucie, w której również produkowano części do maszyn parowych, założono nowy oddział budowy maszyn, zaś dwa lata później, w 1808 r. na jego czele stanął August Fryderyk Holtzhausen jeden z najwybitniejszych niemieckich budowniczych pierwszych maszyn parowych. W połowie XIX w. Królewska Huta stała się również znana z wyrobów artystycznych, dzięki znanym projektantom: Teodora Kalide i Augusta Kissa. Każdy uczestnik otrzyma i będzie mógł ozdobić gipsową replikę statuetki przedstawiającej popiersie hrabiego Redena. Zajęcia dla uczniów szkoły podstawowej klas 4-6. Czas trwania – ok. 60 min.

Środy: 17, 24 sierpnia 2016 oraz piątki: 12, 19, 26 sierpnia 2016, Śląscy przemysłowcy i ich baśniowe pałace, godz. 10.00 i 12.00. Podczas zajęć pojawią się opowieści nie tylko o magnatach przemysłowych, ale także o ich reprezentacyjnych, eklektycznych siedzibach, które do dziś, otoczone lasami i parkami, stanowią enklawy spokoju w industrialnym sercu Śląska – idealne miejsce dla odpoczynku i wyciszenia. Każdy uczestnik zajęć otrzyma mapę, na którą naklejać będzie wizerunki pałaców śląskiej arystokracji przemysłowej. Zajęcia dla dzieci od lat 7-miu. Czas trwania – ok. 60 min.

Czwartki: 18, 25 sierpnia 2016, Żeliwne baśnie, godz. 10.00 i 12.00 Jak to się stało, że Ducha Gór Karkonoszy zaczęto przezywać Liczyrzepą? Co spotkało mieszczan z Hameln i dlaczego lepiej dotrzymywać obietnic, szczególnie jeśli składa się je tajemniczemu fleciście w czerwono – złotym stroju? Kim był baron Münchhausen – mistrz lotów na kuli armatniej, jakim sposobem wydobył się z bagna i w czym pomogła mu turecka fasola? I czego unikać, by nie trafić na wieczność na ziemskiego satelitę… Zajęcia dla dzieci od lat 5-ciu. Czas trwania – ok. 60 min. Koszt udziału w zajęciach – 1 zł od osoby. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, zapisy pod numerem telefonu 783 560 006. Rezerwacja miejsc jest możliwa od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00 – 16.00

źródło: Muzeum w Gliwicach
fot. W. Turkowski, arch. Muzeum w Gliwicach

 

 

Media Społecznościowe

0FaniLubię
3,912ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Nowe informacje