Kto zaprojektuje Zachodnią Bramę Metropolii Silesia? Ogłoszono przetarg

Budowa nowoczesnego centrum przesiadkowego coraz bliżej.

O konieczności zsynchronizowania miejskiej komunikacji w Gliwicach w jednym miejscu mówiło się od dawna. Praktycznie nie funkcjonujący dworzec PKS i mało praktyczny Plac Piastów działający jako węzeł przesiadkowy KZK GOP nie ułatwiają życia mieszkańcom Gliwic. To jednak ma się już wkrótce zmienić.

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na wykonawcę koncepcji projektu „Zachodnia Brama Metropolii Silesia. Centrum Przesiadkowe Gliwice”. Firmy, które zgłoszą się do przetargu będą musiały bazować na wykonanej już przez firmę P.A. NOVA wstępnej koncepcji przebudowy centrum miasta w rejonie dworca PKP. Założenie władz miasta jest proste – trzeba zbudować miejsce, w którym zintegrowane zostaną wszystkie środki komunikacji publicznej, łącznie z ruchem pieszym i rowerowym.

Tereny pod inwestycję miasto pod koniec ubiegłego roku odkupiło od PKP. Chodzi zarówno o plac przed dworcem PKP patrząc od strony ulicy Zwycięstwa, jak i spory obszar na jego tyłach – tzw. „wolne tory” , które od lat nie są przez kolej używane.

Wspomniana już wstępna koncepcja opracowana przez firmę P.A NOVA zakłada, że obszar południowy inwestycji, czyli plac przed dworcem ma być przeznaczony wyłącznie dla ruchu pieszego. Strona zachodnia to miejsce przeznaczone na przystanki autobusowe a część wschodnia zostanie zagospodarowana pod postoje dla taksówek i małych busów.

Największe zmiany nastąpią jednak na opuszczonym dziś terenie za budynkami dworcowymi. To właśnie tam, czyli w części północnej ma stanąć nowoczesny komples, w którego skład będą wchodziły przystanki autobusowe, dworzec autobusowy dla komunikacji dalekobieżnej, postoje dla taksówek, parkingi zarówno dla tych, którzy przyjechali na chwilę, jak i dla tych, którzy samochód zostawią tam na dłużej. Wprowadzony zostanie również coraz bardziej popularny dziś system park&ride, a i rowerzyści będą mogli zostawić tu swoje jednoślady. Nowy budynek będzie zawierał wszystko to, co jest potrzebne do sprawnej obsługi podróżnych.

By usprawnić komunikację w tym rejonie i by do nowego centrum przesiadkowego można było łatwo dojechać powstanie nowa ulica, która połączy ulicę Tarnogórską z Toszecka.

Inwestycja finansowana będzie ze środków Unii Europejskiej.

 

Media Społecznościowe

0FaniLubię
3,912ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Nowe informacje