97% gliwiczan z dostępem do kanalizacji. Czas na Bojków

Z początkiem września ruszyła budowa kanalizacji w Bojkowie.

Dzięki inwestycjom Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji 97% gliwiczan ma dostęp do nowej sieci kanalizacyjnej. Teraz przyszła kolej na ostatnie dwie nieskanalizowane dzielnice – Bojków i Ostropę. PWiK pozyskało na ten cel dodatkowe 53 mln złotych dofinansowania z europejskiego Funduszu Spójności. Tym samym w Bojkowie powstanie 24,4 km sieci kanalizacyjnej sanitarnej, a w Ostropie – 36 km. 14 ulic, 21 miesięcy– Dla Bojkowa kanalizację wybuduje konsorcjum firm, którego liderem jest gliwickie Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów S.A. Wykonawca zobowiązał się do zrealizowania tego zadania o wartości ponad 26 mln zł do wiosny 2015 r. Bojkowianie będą się cieszyć nową kanalizacją najpóźniej w maju 2015 r. – informuje Henryk Błażusiak, prezes PWiK. 

Prace w tej dzielnicy obejmą ulice: Rolników (od skrzyżowania z ulicą Warzywną do ostatnich zabudowań przy autostradzie A1), Warzywną, Brata Alberta (budynki o numerach 54, 59, 63), Miodową (od ul. Łanowej do budynku nr 94), Glebową, Parkową (do budynku nr 26), Plonową, Łanową, Spacerową, Dożynkową, Żytnią, Żeńców, Snopową, Sienną, Bojkowską (od ul. Spacerowej do ul. Rolników i od ul. Siennej do włączenia w ul. Kopalnianą). 

Z kolei mieszkańcy Ostropy muszą wykazać się jeszcze odrobiną cierpliwości, jeśli chodzi o rozpoczęcie prac budowlanych w tej części miasta. Trwa bowiem rozstrzyganie przetargu, który wyłoni wykonawcę inwestycji. Budowa kanalizacji sanitarnej w Bojkowie i Ostropie to elementy większego projektu pod nazwą „Modernizacja gospodarki wodno-ściekowej w Gliwicach – II etap”. Obejmuje on także modernizacje Centralnej Oczyszczalni Ścieków przy ul. Edisona (zakończoną w czerwcu br.) i Stacji Uzdatniania Wody w Łabędach, której finał planowany jest w przyszłym roku, oraz refinansowanie wykonanej już przebudowy kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz sieci wodociągowej w rejonie ul. Dolnej Wsi. Całkowita wartość inwestycji wynosi 202,6 mln złotych, z czego 88,7 mln zł stanowi dofinansowanie z Funduszu Spójności. Warto także przypomnieć, że Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zakończyło w 2010 r. I etap modernizacji gospodarki ściekowej w naszym mieście. Była to największa inwestycja miejska w powojennych dziejach Gliwic – realizowano ją przez 10 lat, kosztowała około 40 mln euro, z czego 20,9 mln euro pochodziło z Unii Europejskiej. Objęła budowę 109 km kanalizacji sanitarnej i 52 km kanalizacji deszczowej. Przy okazji nową nawierzchnię zyskały 164 ulice. 

 

Media Społecznościowe

0FaniLubię
3,912ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Nowe informacje