Chorwacja, Czechy, Austria. Ruszyły Targi Turystyczne [TV]

Stoiska wystawców z Czech, Słowacji, Austrii i Chorwacji, a także z naszego regionu i kraju, konkursy z ciekawymi nagrodami, występy, degustacje czy też „Piracka Gra Targowa” – to tylko część atrakcji przygotowanych dla tych, którzy odwiedzą w trakcie najbliższych dwóch dni halę sportową „Pogoń”.

To właśnie tutaj rozpoczęła się dzisiaj dwunasta edycja Międzynarodowych Targów Turystycznych. W trakcie uroczystego otwarcia Targów nie zabrakło występu Orkiestry Dętej Muzeum Górnictwa Węglowego pod dyrekcją Henryka Mandrysza. Popis przygotowały również uczestniczki Cheerlaeders Energy.

W tym roku partnerem Targów jest Chorwacja, która w trakcie dwóch targowych dni zaprezentuje swoją ofertę turystyczną i kulturalną. Będzie można spróbować chorwackich specjałów, zobaczyć występy artystyczne przybliżające chorwacką kulturę. Dzisiaj przed uczestnikami Targów zaprezentowała się Elis Lovrić oraz duet muzyczny z Chorwacji.

Pokaz mody przygotowali uczniowie Zespołu Szkół nr 3 im. W. Pileckiego, a nauczyciele Majowej Szkoły Tańca wystąpili z pokazem tanga argentyńskiego.

Wśród prezentujących się w trakcie Targów wystawców znajdziemy przedstawicieli instytucji i obiektów dziedzictwa przemysłowego, muzeów oraz miast i regionów m.in. z Polski, Czech, Austrii, Chorwacji i Słowacji. Jak co roku na odwiedzających czekać będzie wiele atrakcji, warsztatów, pokazów i degustacji.

Odwiedzić możemy m.in. stoiska: Zamku Orawskiego, Orawskiej Kolejki Leśnej, Nowego Jiczyna, Żywego Muzeum Obwarzanka z Krakowa, Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia w Katowicach, Muzeum Gazownictwa w Paczkowie, Parku Techniki Wojskowej w Zabrzu, Rowerów Zabytkowych – Zabrze, Szybu Maciej, Muzeum Powstań Śląskich czy też Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.

W trakcie Targów zabrzański oddział Polskiego Czerwonego Krzyża prowadzi zbiórkę na rzecz Ukrainy. Każdy z odwiedzających halę „Pogoń” może też wyrazić swoją solidarność z narodem ukraińskim pozostawiając słowa wsparcia na specjalnie ustawionej w tym celu ściance.

XII Międzynarodowym Targom Turystyki w Zabrzu towarzyszy XVII Międzynarodowa Konferencja Turystyki Dziedzictwa Przemysłowego (7-8 kwietnia) organizowana od 2004 r. przez Miasto Zabrze.

W tym roku w centrum uwagi konferencji znajduje się hasło przewodnie projektu realizowanego w ramach funduszy norweskich: Zabrze – Miasto Przestrzenią Rozwoju. Konferencja obejmuje analizę przestrzeni miejskiej dysponującej obiektami przemysłowymi, przede wszystkim tymi zabytkowymi, poddawanymi rewitalizacji i adaptacji dla celów użyteczności publicznej, handlowej, kulturalnej (np. jako galerie sztuki, sale koncertowe, teatry), a także jako atrakcje turystyczne same w sobie, przystosowane do zwiedzania, z uwagi na ich walory historyczne, społeczne i kulturowe.

Konferencja organizowana jest w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 i jest częścią projektu „Miasto Przestrzenią Rozwoju”. Projekt, o wartości 3 521 346,00 euro (85 proc. ze środków norweskich, 15 proc. z budżetu państwa), realizowany jest od 1 stycznia br. do 30 kwietnia 2024 r.

Aktualne informacje zarówno na temat Targów, jak i Konferencji, znajdziecie Państwo na stronie:

www.targi-zabrze.pl

Media Społecznościowe

0FaniLubię
3,912ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Nowe informacje