Nowoczesny obiekt schroniska dla bezdomnych zwierząt, które powstaje przy ul. Bytomskiej 150, uzyskał pozwolenie na użytkowanie i odbiór techniczny. Obecnie trwa dostawa i montaż wyposażenia. Inwestycja, finansowana w całości z pozyskanych przez nas środków zewnętrznych, zostanie udostępniona już w najbliższych tygodniach.
W budynkach schroniska zastosowane zostały rozwiązania ekologiczne, takie jak np.:
- ujęcie wód deszczowych z dachów, która zostanie wykorzystana do mycia terenu i wybiegów dla psów,
- wspomaganie ciepłej wody użytkowej przez kolektory słoneczne,
- wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła,
- nowoczesne kotły niskotemperaturowe piątej generacji.
Obiekt służył będzie nie tylko opiece nad bezdomnymi zwierzętami, ale spełni też liczne funkcje edukacyjne i szkoleniowe w postaci zajęć m.in. dla dzieci, seniorów czy osób z niepełnosprawnością. Będzie też możliwość praktyk studenckich dla przyszłych weterynarzy.
Roboty realizuje Przedsiębiorstwo Produkcyjne i Usługowe CONCRET Sp. z o.o., Sp. K. z Tychów wyłoniona w przetargu publicznym. Ich koszt to 18 mln 518 tys. 764,10 zł brutto i w całości zostanie on pokryty z pozyskanych przez miasto środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Nowe schronisko dla bezdomnych zwierząt, które powstaje w Zabrzu przy ul. Bytomskiej zlokalizowane jest na działce o powierzchni 23.049 m2. Powierzchnia zabudowy działki obiektami schroniska obejmuje powierzchnię 2.516,62 m2, a powierzchnia biologicznie czynna działki obejmuje 76,6 proc. powierzchni działki.
W ramach budowy nowego schroniska wykonanych zostało pięć obiektów kubaturowych, w tym: dwukondygnacyjny budynek wejściowy schroniska o powierzchni użytkowej 624,3 m2 z zewnętrzną klatką schodową i płaskim dachem; 44 podwójne boksy dla psów wraz z komunikacją oraz z pomieszczeniami pomocniczymi, magazynami, kuchnią, kotłownią, warsztatami i toaletami; jednokondygnacyjny budynek kociarni z dachem płaskim murowanym w technologii tradycyjnej; jednokondygnacyjny budynek kwarantanny z prefabrykowanych boksów z dachem płaskim wraz z zewnętrznymi częściowo zadaszonymi wybiegami oraz wiatą przeznaczoną na chłodnie i skład drewna i paliwa. Powierzchnia użytkowa budynku kwarantanny wyniesie 230,19 m2. Powstały już też m.in. drogi komunikacyjne obiektu z kostki betonowej, wykonano patio z kostki granitowej połączonej z trawnikami oraz ogrodzenie.