Województwo śląskie nie posiada hali widowiskowo-sportowej na miarę XXI wieku.
Gliwickie PODIUM byłoby dobrym miejscem na organizowanie wielkich koncertów czy prestiżowych zawodów sportowych – także o randze mistrzostw świata czy Europy. Czy obiekt powstanie? – o tym mogą zadecydować sami mieszkańcy.
PODIUM miałoby stanąć w miejscu dawnego stadionu XX-lecia, pomiędzy ulicami Akademicką i Kujawską. Na powierzchni użytkowej przekraczającej 56 tys. m2 zaplanowano dwie hale. Główna mogłaby pomieścić ponad 15 tysięcy widzów, a mniejsza – w zależności od rodzaju imprezy – nawet 3000 osób. Zaplanowano też miejsce na centrum rekreacyjne (fitness, SPA).
Obiekt miałby charakter wielofunkcyjny. Można by w nim organizować koncerty, targi branżowe oraz imprezy sportowe w różnych dyscyplinach (w tym hokej, lekkoatletyka, tenis, siatkówka, koszykówka, piłka ręczna, halowa piłka nożna, boks). Byłyby to zawody o randze międzynarodowej – także o randze mistrzostw świata czy Europy. Bu¬dowę PODIUM poparł Polski Związek Piłki Siatkowej, Polski Związek Lekkiej Atletyki, Polski Związek Piłki Nożnej, Polski Związek Bokserski, Polski Związek Curlingu oraz Polski Zwią¬zek Szermierczy.
Gotowy jest projekt PODIUM i pozwolenie na budowę. Dobiega końca drugi przetarg, w wyniku którego ma zostać wyłoniona firma budująca halę. Pierwszy przetarg – wygrany przez Polimex-Mostostal – nie zakończył się podpisaniem umowy na budowę, bo przedłużały się procedury związane z przyznaniem unijnej dotacji. Wcześniej miasto wybrało tzw. inżyniera kontraktu – firmę GRONTMIJ, która uczestniczyła w przygotowaniach dokumentacji przetargowych i miała nadzorować wykonywanie robót budowlanych.
Na dotychczasowe działania wydano około 8 milionów złotych z budżetu miejskiego. W pierwszym przetargu Polimex-Mostostal proponował wykonać zadanie za niespełna 300 milionów złotych, a w drugim najtańsza cena, zaoferowana przez UNIBEP z Bielska Podlaskiego, wyniosła niewiele ponad 306 milionów złotych.
W ramach bezzwrotnej dotacji z Unii Europejskiej miasto miało otrzymać 141 milionów złotych. Wniosek Gliwic został pozytywnie oceniony na etapie polskim i od dłuższego czasu czekał na ostateczne rozpatrzenie w Komisji Europejskiej. Ponadto Ministerstwo Sportu przyznało nam dotację w wysokości 15 milionów złotych. Po zakończeniu budowy miasto miało też odzyskać ponad 60 milionów złotych z podatku VAT.
Plany trzeba zweryfikować, bo marszałek województwa śląskiego zapowiedział, że będzie dążył do rozwiązania umowy w sprawie unijnej dotacji dla PODIUM i przeznaczenia jej na inne inwestycje. Czy budować PODIUM bez gwarancji unijnego wsparcia? Z aktualnych analiz ekonomicznych wynika, że miejska kasa wytrzymałaby to finansowe obciążenie. Budowa hali bez dotacji z UE oznaczałaby jednak konieczność zrezygnowania z niektórych innych inwestycji. Prezydent Gliwic nie przekreśla jeszcze tego przedsięwzięcia i postanowił zapytać o zdanie mieszkańców. Inwestycja ma zwolenników i przeciwników.
Warto przedstawić swoją opinię w konsultacjach społecznych w dniach 10 – 16 grudnia. Ankietę zawierająca pytanie będzie można wypełnić w punktach konsultacyjnych, dogodnie położonych na terenie miasta – w dużych centrach handlowych, Urzędzie Miejskim czy dzielnicowych filiach bibliotek. Do udziału w konsultacjach uprawnieni są pełnoletni mieszkańcy Gliwic, zameldowani na pobyt stały lub czasowy. Aby oddać glos, trzeba okazać dokument ze zdjęciem, adresem i numerem PESEL. Głosować można tylko jeden raz w dowolnym punkcie.
– Uprzejmie proszę, aby wzięli Państwo udział w konsultacjach w tej sprawie i wyrazili swoje zdanie na ten niezwykle ważny dla nas wszystkich temat. Deklaruję, że ich wynik będzie dla mnie w pełni wiążący, jeżeli weźmie w nich udział co najmniej 10% mieszkańców – apeluje Zygmunt Frankiewicz.
Wykaz Punktów Konsultacyjnych
1. Urząd Miejski w Gliwicach, Zwycięstwa 21,
godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, środa 8:00 – 16:00
czwartek 8:00 – 17:00, sobota 8:00 – 16:00
2. Centrum Handlowe „Arena”, Al. Jana Nowaka Jeziorańskiego 1
godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 13:00 – 21:00
3. Centrum Handlowe „Forum”, Ul. Lipowa 1
godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 13:00 – 21:00
4. Tesco Extra, ul. Łabędzka 26
godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 13:00 – 21:00
5. Centrum Handlowe Auchan Gliwice, Rybnicka 207
godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 13:00 – 21:00
6. Miejska Biblioteka Publiczna FILIA NR 30, Łabędy, ul. Wolności 1
godziny otwarcia: poniedziałek, środa, piątek 10:00 – 19:00
wtorek, czwartek, sobota 10:00 – 14:00
7. Miejska Biblioteka Publiczna FILIA NR 21, ul. Syriusza 30, os. Kopernika
godziny otwarcia: poniedziałek, środa, piątek 10:00 – 19:00
wtorek, czwartek, sobota 10:00 – 14:00
8. Miejska Biblioteka Publiczna FILIA NR 16, Sośnica, ul. Skarbnika 3, os. Bema
godziny otwarcia: poniedziałek, środa, piątek 10:00 – 19:00
wtorek, czwartek, sobota 10:00 – 14:00
9. Miejska Biblioteka Publiczna FILIA NR 5, ul. Perkoza 12, os. Sikornik
godziny otwarcia: poniedziałek, środa, piątek 10:00 – 19:00
wtorek, czwartek, sobota 10:00 – 14:00
10. Ośrodek Sportu Politechniki Śląskiej, ul. Kaszubska 28
godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 10.00 – 18.00
(źródło: UM Gliwice)