1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 roku. Jest to święto państwowe, które upamiętnia bohaterów, którzy nieugięcie bronili wolności i niepodległości Polski, stawiając opór sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu.
„Żołnierze Wyklęci”, to ludzie, którzy nie godzili się na narzucanie obcej woli oraz walkę o samostanowienie narodu polskiego. Walczyli oni z sowietyzacją Polski, stając w obronie demokratycznych dążeń społeczeństwa. Ich walka była nie tylko zbrojna, ale także oparta na niezłomnej postawie patriotycznej.
Choć świat pozostawał często obojętny, ci nieustraszeni ludzie prowadzili walkę, ponosząc straszliwe represje ze strony władz komunistycznych. Byli więzieni, torturowani, a niektórzy ginęli bez śladu, a ich miejsca spoczynku do dziś pozostają tajemnicą.
Około 120 do 180 tysięcy ludzi przewinęło się przez różne struktury polskiego podziemia niepodległościowego w latach 1945-1957. Ich ofiarność i poświęcenie przypieczętowało wolność, za którą walczyli.
Święto 1 marca to również hołd dla tych, którzy stracili życie w niewyjaśnionych okolicznościach, zaangażowani w walkę o suwerenność i godność Polski. Ich pamięć pozostanie niezatarta, a ich czyny stanowią dziedzictwo, które zobowiązuje nas do przekazywania wartości wolności i patriotyzmu kolejnym pokoleniom.
Dziś, kiedy wspominamy męstwo „Żołnierzy Wyklętych”, kierujemy swoje myśli i serca ku tych, którzy oddali najwięcej za wolność naszej Ojczyzny. Niech ich bohaterstwo będzie dla nas drogowskazem i inspiracją do dążenia ku sprawiedliwości i wolności dla wszystkich Polaków.
Pamiętajmy z wdzięcznością i szacunkiem o tych, którzy nieśli sztandar wolności w najtrudniejszych czasach naszej historii.
źródło: KMP w Gliwicach