Możliwość podjęcia prywatyzacji „Górnika Zabrze” stanowiła przedmiot dyskusji podczas wczorajszej sesji Rady Miasta. Prezydent Małgorzata Mańka-Szulik przedstawiła radnym projekt uchwały intencyjnej w tej sprawie, która została przyjęta.
Jak twierdzi włodarz miasta, „uchwała otworzy drogę do negocjacji z firmami gotowymi do włączenia się w ponoszenie współodpowiedzialności za działalność i rozwój Górnika Zabrze, a także za przyszłość Trójkolorowych.”
Treść projektu uchwały:
Miasto jest większościowym właścicielem spółki Górnika Zabrze. W związku z rozważanym wszczęciem procesu prywatyzacji tej spółki konieczne jest opracowanie przez prezydenta miasta założeń koncepcyjnych i procedury czynności zmierzających do zmiany statusu właścicielskiego akcjonariatu spółki.
Podjęcie niniejszej uchwały służyć będzie wyrażeniu przez organ stanowiący Miasta Zabrze woli przystąpienia do procesu prywatyzacji spółki i jednocześnie stanowić będzie mandat organu wykonawczego do przygotowania założeń oraz przeprowadzenia stosownej procedury związanej z przygotowaniem procesu prywatyzacyjnego.
(…) Uchwala się co następuje:
1. Wyrazić wolę przystąpienia do procesu prywatyzacji spółki Górnik Zabrze S.A.
2. Wykonanie uchwały powierzyć Prezydentowi Miasta Zabrze.
3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Zaskoczeni radni przerwali posiedzenie, a następnie zaproponowali dwie poprawki. Pierwsza zakładała przedstawienie sytuacji: wyliczenia działań i decyzji podjętych przez prezydent w okresie od 1 stycznia 2023 oraz prezentację planu kolejnych działań w ciągu miesiąca. Druga, że prezydent będzie informowała o postępie negocjacji prywatyzacyjnych w cyklach miesięcznych. Obie zostały odrzucone.
– W ostatnich tygodniach finalizowaliśmy wiele działań mających na celu pogłębioną analizę bieżącej sytuacji klubu. Zdajemy sobie sprawę, że temat ten stanowi nie tylko przedmiot debaty publicznej, lecz niestety jest instrumentalnie wykorzystywany w kampanii przedwyborczej – tłumaczy, w wydanym wczoraj oświadczeniu, Małgorzata Mańka-Szulik.
Prezydent Małgorzata Manka-Szulik podkreśliła, że Górnik Zabrze, dawniej związany z bogatym Zabrzańskim Zjednoczeniem Węglowym, który niegdyś liczył 7 kopalń i liczne zakłady przemysłu ciężkiego, dzisiaj wspierany jest zaledwie przez średniej wielkości miasto, które przechodzi proces transformacji. Mimo ograniczonych środków finansowych, klub utrzymuje się w ekstraklasie, reprezentując region. Prezydent zaznaczyła również, że obecnie Górnik jest jednym z niewielu śląskich klubów obecnych w najwyższej klasie rozgrywkowej.
– Obecnie prowadzimy rozmowy z kolejnymi podmiotami zainteresowanymi udziałem w prywatyzacji Górnika. Przygotowaliśmy wymagane dane niezbędne do podjęcia procesu prywatyzacji. Poważne zaangażowanie kapitałowe partnerów komercyjnych wymaga jednak sprecyzowania wielu czynników istotnych dla dalszego funkcjonowania klubu – podsumowała prezydent.