Grypa atakuje. Nadchodzi czas epidemii

Meldunki epidemiologiczne wskazują, że do tej pory wirus zaatakował 86,5 tysięcy Polaków.

W porównaniu do ubiegłego roku to dobry wynik, jednak jak zaznaczają specjaliści wszystko jeszcze przed nami. Najbardziej narażone na chorobę okazały się osoby w przedziale wiekowym 15-64 – na Śląsku to 2775 przypadki zachorowań.

Ciepła zima sprzyja wirusom, a zmiany temperatur znacznie osłabiają odporność organizmu. Lekarze zaznaczają, że grypa rozprzestrzenia się bardzo gwałtownie, dlatego pozytywne wskaźniki nie gwarantują spadku liczby chorych.

To właśnie na przełomie lutego i marca przypada najwięcej zachorowań. Wszystko z powodu dużej amplitudy temperatur, zmęczenia organizmu oraz niedopasowania ubioru. Jak uchronić się przed chorobą? Przede wszystkim musimy unikać osób już zarażonych. Warto również jak najczęściej przemywać dłonie, szczególnie gdy mamy styczność z powierzchniami, z których korzystają inni – windy, poręcze, klamki, itd. Oczywiście trzeba pamiętać o odpowiednim stroju. Prosta rada mówi, że powinniśmy ubierać się stosownie do pogody, a nie kalendarza. Nie powinniśmy również entuzjastycznie podchodzić do słonecznych dni, kiedy mamy ochotę ubrać wiosenne kreacje. Te mogą okazać się szczególnie zdradliwe, gdy nagle zawieje mroźny wiatr. Ważną rolę odgrywa również ogólna kondycja naszego ciała. Gdy nadchodzi wiosna powinniśmy wraz z nią obudzić się do życia i postawić na aktywność fizyczną. Rozruszany i wysportowany organizm skuteczniej radzi sobie z drobnym przeziębieniem czy osłabieniem. Jeśli do ogólnych wskazówek dodamy również witaminy i składniki odżywcze dostarczane w zbilansowanej diecie, wtedy żadne epidemie nam nie straszne. Warto cieszyć się nadchodzącą wiosną bez gorączki i bólu stawów.

Dla osób znajdujących się w tzw. grupie ryzyka, szczególnie poleca się szczepienia. To obecnie najbardziej skuteczny sposób zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy. Bezpieczne i skuteczne szczepionki są dostępne i stosowane od ponad 60 lat. Wśród zdrowych osób dorosłych, szczepionki przeciw grypie mogą zapobiec od 70% do 90% zachorowań na grypę, natomiast wśród osób starszych szczepionka zmniejsza ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań nawet o 60% a zgonów o 80%.

WHO zaleca szczepienie grupom osób w odpowiedniej kolejności:
1) osobom mieszkających w domach opieki – osoby starsze lub niepełnosprawne,
2) osobom przewlekle chorym,
3) osobom starszym,
4) innym, tj. kobietom w ciąży, pracownikom służby zdrowia, osobom pełniącym istotne funkcje społeczne, oraz dzieciom od 6 m-ca życia do 2 lat.

 

 

Media Społecznościowe

0FaniLubię
3,912ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Nowe informacje