Sto pieczołowicie wybranych fotografii Władysława Dziurzyckiego, wydanych tylko w stu egzemplarzach – to jeden ze sposobów na świętowanie przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Zabrzu jubileuszu 100-lecia naszego miasta. Album „Zabrzanie na co dzień i od święta” ukazuje zachowane przez fotografa pięć dekad XX wieku, od 1948 do 1983 roku.
Władysław Dziurzycki był fotoreporterem, który przez lata pracował dla najważniejszych śląskich gazet: „Trybuny Robotniczej”, „Dziennika Zachodniego” oraz „Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej”. Jego fotograficzny dorobek zachował na zawsze kilkudziesięcioletnią historię Zabrza i Śląska, do której możemy teraz powrócić.
Wyborem i opisem zdjęć, co okazało się nie lada wyzwaniem, zajęli się specjaliści. Zespół składał się z fotografika Arkadiusza Goli, grafika Mariana Oslislo, historyka Dariusza Walejrańskiego oraz dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Fusieckiego w Zabrzu i pomysłodawcy projektu Tomasza Iwasiowa.
– Nie pokazujemy architektury zabrzańskiej czy szerokorozumianej przestrzeni miejskiej. Nie to było przedmiotem naszych zainteresowań – podkreśla dyrektor MBP. – Wybrane 100 fotografii przedstawia to, co nadaje charakter fotografii, czyli ludzi. To oni są najważniejsi na tych zdjęciach i to przez ich pryzmat chcieliśmy pokazać to wszystko, z czego słynie Zabrze, jak medycyna, sport czy kultura.
Efekt ich prac jest podwójnie zaskakujący. Przeglądając dziesiątki tysięcy kliszy, wybrali nietuzinkowe kadry przedstawiające życie mieszkańców oraz najciekawsze wydarzenia z dziejów Zabrza.
To jednak nie koniec wyjątkowości tego wydawnictwa. Kierując się szczególną w tym roku liczbą „100”, Biblioteka ograniczyła wysokość nakładu albumu do 100 egzemplarzy. Ponadto, został on wydany nie w formie książki, ale kolekcjonerskiego, ręcznie składanego etui, w którym znajdziemy dokładnie 100 zdjęć. Oryginalne „pudełko” samo w sobie jest ozdobą, a dodatkowo zbiór luźnych zdjęć pozwala na ich indywidualne i nieograniczone wykorzystanie. Pojedyncze fotografie, wydrukowane są w najwyższej jakości i opatrzone stosownym podpisem. Można je oprawić i stworzyć z nich oryginalną wystawę poświęconą życiu w Zabrzu. O niezwykłości może świadczyć również fakt, że każda fotografia została opieczętowana i ręcznie ponumerowana.
Album „Zabrzanie na co dzień i od święta w fotografii Władysława Dziurzyckiego z lat 1948-1983” zostanie oficjalnie zaprezentowany 23 listopada w Sali Witrażowej Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. W wolnej sprzedaży dostępny będzie od 24 listopada w Wypożyczalni Centralnej MBP w Zabrzu.
Zapraszamy także do zapoznania się z treścią wstępu dr Małgorzaty Mańki-Szulik Prezydent Miasta Zabrze oraz noty wydawniczej.