Jeśli jedziesz na światłach do jazdy dziennej w tych okolicznościach – dostaniesz mandat

Nie w każdych warunkach wolno ich używać. Kiedy spada widoczność, trzeba włączyć światła mijania, by oświetlić auto także z tyłu, a o tym wielu kierowców nie myśli. Warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami, żeby uniknąć przykrych sytuacji na drodze.

Zasady używania świateł zewnętrznych określone są w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Oprócz opisanych tam zasad używania świateł do jazdy dziennej, są również wymienione warunki używania świateł mijania, drogowych i przeciwmgłowych. Policjanci zauważają, że jest z tym coraz większy problem.

Światła mijania, a światła do jazdy dziennej

Światła mijania są przeznaczone do używania podczas jazdy w nocy lub w warunkach ograniczonej widoczności, takich jak mgła, deszcz czy śnieg. Światła te emitują jasne, białe światło, które oświetla drogę przed samochodem, umożliwiając kierowcy zobaczenie przeszkód na drodze i innych użytkowników.

Natomiast światła do jazdy dziennej są używane głównie podczas jazdy w dzień, aby zwiększyć widoczność pojazdu dla innych użytkowników drogi. Są one zwykle umieszczone w przedniej części samochodu i emitują światło o mniejszej mocy niż światła mijania. Ich celem jest przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa na drodze, a nie oświetlenie drogi przed samochodem.

Światła do jazdy dziennej (policjant wskazuje). fot.prawojazdytesty.pl

Kiedy jakie światła?

– Światła do jazdy dziennej mogą być używane tylko w warunkach dobrej widoczności. Przy pogorszonej widoczności w dzień (opady, mgła) należy przełączyć je na światła mijania. Przepisy w tej kwestii mówią wyraźnie – świateł do jazdy dziennej wolno używać zamiast świateł mijania tylko w dzień i tylko w warunkach normalnej przejrzystości powietrza – uczulają funkcjonariusze.

Kierowcy o tym zapominają

Często kierowcy nie włączają świateł mijania po zmierzchu albo gdy pada deszcz lub śnieg, jadąc z włączonymi dziennymi. Jak informuje policja „takie postępowanie jest niedopuszczalne i stanowi wykroczenie, za które policjant może nałożyć mandat oraz punkty karne”

Użytkownicy samochodów z systemem automatycznego sterowania oświetleniem powinni pamiętać, że tryb „Auto” nie zawsze włącza światła mijania podczas opadów deszczu, śniegu czy też w czasie mgły.

fot. KMP w Gliwicach

Jaki mandat Ci grozi?

Przypominamy, że za jazdę bez wymaganych świateł w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza w ciągu dnia grozi mandat w wysokości 200 zł i dwa punkty karne.

Media Społecznościowe

0FaniLubię
3,912ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Nowe informacje