To już jutro! Noc spadających gwiazd! Skąd je obserwować?

Pomyśl życzenie i spójrz w niebo, prawdopodobnie się spełni, a to za sprawą niezwykłego zjawiska, które mamy szczęści obserwować co roku w połowie sierpnia.

To będzie ciepły, długi i gwieździsty weekend

Nadchodzący weekend zapowiada się ciekawie nie tylko ze względu na temperaturę, która pozwoli nam przypomnieć sobie, jaką mamy aktualnie porę roku, czy na fakt, że (jeśli uśmiechnęliście się szeroko do szefa) weekend potrwa nie dwa, a cztery dni. Już w sobotę 12 sierpnia będziecie świadkami deszczu Perseidów.

Szykujcie grille, nadchodzący weekend zapowiada się wyśmienicie!
źródło: Google/weather.com (dostęp: 11.08.23)

Deszcz Perseidów, czyli właściwie czego?

– Perseidy to jeden z najpopularniejszych rojów meteorów, czyli zjawisk związanych ze wzrostem aktywności meteoroidów, które w dużej liczbie pojawiają się na nocnym niebie w postaci jasnych smug. Perseidy obserwować można na letnim niebie w okresie od 17 lipca do 24 sierpnia, ale najlepsze warunki pojawiają się w okolicy maksimum zjawiska, które przypada na noc pomiędzy 12 a 13 sierpnia. Tej nocy na niebie zaobserwować można nawet sto zjawisk w ciągu zaledwie godziny. Nazwa roju meteorów pochodzi od konstelacji Perseusza, w której znajduje się radiant roju, czyli punkt, z którego na niebie „wylatują” meteory – czytamy na blogu astronomia.media.pl.

Warunki będą sprzyjające, jeśli…

Jeśli pogoda nas nie zawiedzie, w tym roku mamy szanse na bardzo dobre warunki do obserwacji spadających gwiazd, ponieważ Księżyc jest blisko nowiu.

Tylko 17% Księżyca będzie oświetlone 12 sierpnia
źródło: spaceweatherlive.com

Jeśli chodzi o temperaturę z pewnością jest lepiej, niż w poprzednich dniach, jednak kocyk i ciepły polar mogą być wskazane.

Temperatura powinna oscylować w okolicach 18 stopni
źródło: pogoda.interia.pl (dostęp: 11.08.23)

Największym zagrożeniem dla amatorów obserwacji nocnego nieba mogą okazać się chmury. Z prognoz wynika, że zachmurzenie nie powinno być duże, jedynie częściowe, trzymamy kciuki, aby nad Waszą głową chmur akurat nie było.

Skąd najlepiej widać gwiazdy?

Ameryki nie odkryjemy podpowiadając, że najlepiej gwiazdy obserwować będzie z miejsc niezanieczyszczonych światłem. Pewniakami będą: Bieszczady, Mazury oraz oczywiście Podlasie. Jeśli nie planujecie tak dalekich wycieczek dobrym pomysłem może okazać się wypad za miasto. Pomocna będzie z pewnością mapa zanieczyszczenia światłem [KLIK]. Upewnijcie się, że blisko Was nie ma drzew czy budynków, które ograniczają widoczność nieba.

Najmniej zanieczyszczone światłem miejsca oznaczone są kolorami zielonym i żółtym
źródło: lightpollutionmap.info

Praktyczne wskazówki

Oto kilka praktycznych wskazówek, które przydadzą Ci się podczas nocy spadających gwiazd.

  1. Weź ze sobą koc piknikowy, odporny na wilgoć, który odizoluje Cię od zmarzniętej i przemoczonej po ostatnich dwóch tygodniach niepogody. Dobrym wyjściem może być także leżak.
  2. Ubierz się ciepło, zabierz ze sobą herbatę w termosie lub inny rozgrzewający napój.
  3. Zabierz ze sobą repelenty, komary mogą popsuć nawet najlepszy wieczór!
  4. Sprawdź skąd będzie najlepiej widać gwiazdy na mapie zanieczyszczenia światłem [KLIK]. Znajdź miejsce możliwie najciemniejsze i pozwalające obserwować jak największy obszar nieba.
  5. Ściągnij aplikację Stellarium Mobile: Mapa Gwiazd, wyszukaj konstelację „Perseusz” i obserwuj niebo nad nim (pamiętaj jednak, ze gwiazdy będą pojawiać się także w obszarach nieba położonych wokół Perseusza, a nawet w dużej odległości od tej konstelacji). Wskazówka: znajdź tryb nocny, który emituje czerwone, a nie niebieskie światło.

Źródło: astronomia.media.pl

Media Społecznościowe

0FaniLubię
3,912ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Nowe informacje