Kierunek GZM – największy w Polsce festiwal mikrowypraw – od 28 do 30 czerwca
Przed nami trzecia edycja święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Kierunek GZM. Tym razem na uczestników festiwalu czeka 178 wycieczek oraz 2 wydarzenia specjalne. Impreza odbędzie się w ostatni weekend czerwca – 28, 29 i 30. Zapisy na poszczególne wydarzenia już ruszyły.
Kierunek GZM to festiwal mikrowycieczek do niezwykłych i nietuzinkowych miejsc, okazja do poznawania i doświadczania metropolii w niecodzienny sposób.
– To także nasz sposób na świętowanie 7. Urodzin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący Zarządu GZM. – GZM to 41 miast i gmin, z których każde ma własną, wyjątkową tożsamość. Sieciujemy gminy w tych obszarach, które tego wymagają, w których możemy osiągnąć dzięki temu wartość dodaną. Równolegle staramy się wspierać je w umacnianiu tożsamości i dzieleniu się nią. Kierunek GZM jest tego najlepszym przykładem – dodaje Karolczak.
GZM buduje trendy w turystyce
To już trzecia edycja święta Kierunek GZM, które od początku stawia na mikroturystykę.
– Turystyka lokalna to ciągle rosnący trend – mówi Daria Kosmala, dyrektor Departamentu Marki i Komunikacji Marketingowej GZM. – Tego nauczyła nas pandemia, ale nie tylko ona, że aby doświadczyć czegoś wyjątkowego, wcale nie trzeba jechać daleko. Kiedy do lokalności dodamy walor edukacji przez zabawę (edutaiment), mamy gotowy przepis na udaną imprezę, o którą ludzie pytają przez cały rok. Tak jest w przypadku Kierunku GZM – dodaje Kosmala.
Wszystkie wydarzenia w ramach Kierunku GZM są bezpłatne. Na większość z nich konieczna jest rezerwacja. Opisy poszczególnych wydarzeń oraz informacje, jak dokonać rezerwacji są dostępne na stronie kierunekgzm.pl
Na piechotę, rowerem i… balonem
W programie tegorocznego Kierunku GZM znalazło się 178 wycieczek oraz 2 wydarzenia specjalne. Wśród nich nie brakuje wycieczek przyrodniczych i historycznych. Sporo uwagi poświęcimy architekturze, miejscom na co dzień niedostępnym, historiom mniej lub bardziej znanych ludzi, których losy wpłynęły na to, kim dzisiaj jesteśmy, takich jak Kazimierz Kutz, Karol Godula, Rysiek Riedel czy grupa KAT.
Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię przemierzać będziemy na niemal wszelkie możliwe sposoby. Na piechotę, na rowerze, autobusem, kajakiem a nawet…. balonem i windą paciorkową.
Wycieczki odbędą się we wszystkich miastach i gminach tworzących GZM, od Wyr po Siewierz, od Rudzińca po Sławków. Poznamy lepiej centrum GZM i jej obrzeża, centra miast
i małe miejscowości, pałace, przemysłowe osiedla, przydrożne kapliczki i podmiejskie lasy.
Odkryj z nami niezwykłe miejsca i inspirujące historie
Razem z przewodnikami odwiedzimy wiele miejsc na co dzień niedostępnych. W Gliwicach odbędą się wycieczki śladami pozostałości po średniowiecznym mieście, a Małgorzata Malanowicz zabierze nas na cmentarz hutniczy, na którym jak głosi tytuł wycieczki – spoczywa nie tylko Baildon. Od zaplecza poznamy również PreZero Arenę Gliwice.
W Zabrzu pojawimy się w katedrze industrialu oraz fabryce organów. W Bytomiu czekają spacery po północnej części śródmieścia oraz szlakiem wyjątkowych podwórek. Tarnowskie Góry zachęcą do poznania swojego dziedzictwa uwiecznionego na wyjątkowej filiżance. W Radzionkowie szukać będziemy muraw kserotermicznych oraz wyruszymy śladem zabytkowych krzyży i kapliczek.
W tym roku zapraszamy na dwa wydarzenia specjalne. Do Pyskowic, na Muzyczne śniadanie GZM w Parku Miejskim, gdzie czekają m.in. joga na świeżym powietrzu, loty balonem oraz spływy kajakowe Dramą oraz, w sobotni wieczór, do Fabryki Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej, na Metrodisco.
Zielona metropolia
GZM to nie tylko wspaniałe zabytki i ciekawe historie, ale również zieleń. W Bieruniu czekają na nas tajemnicze hałdy i stawy paciorkowe, w Bobrownikach poszukiwania bobrów, a w Radzionkowie – murawy kserotermiczne. Z nami nauczysz się rozpoznawać ptaki i drzewa, zbierać nasiona na łąkę kwietną, robić wianki i latawce.
To tylko niektóre ze 180. propozycji czekających w tym roku na uczestników festiwalu.
Kierunek GZM to także okazja do bycia eko i rezygnacji z indywidualnego transportu samochodowego na rzecz zbiorowego, bezpłatnego transportu dla wszystkich uczestników święta. Aby z niego korzystać, wystarczy pobrać ze strony internetowej specjalny kupon.