Nie pozwólmy krzywdzić zwierząt!

Coraz częściej nasi czytelnicy nadsyłają nam informację o zaniedbanych i porzuconych zwierzętach.

 

Aby zapobiegać takim tragediom, musimy zwrócić uwagę na samych sprawców. Psy skazane są na człowieka. To on musi go wychować, ukierunkować, ale także o niego dbać. Decydując się na zwierzę, niektórzy nie zdają sobie sprawy ile czasu, chęci, a nawet pieniędzy trzeba przeznaczyć na prawidłową opiekę. Nierzadko zdarza się, że obowiązki wychowawcze są znacząco zaniedbywane.

Wtedy wiele osób decyduje się na „pozbycie się” psa. Zwierzę najczęściej ląduje na ulicy, albo zastajemy owe przywiązane do płotu lub drzewa. W najlepszym wypadku znajdzie się w skrajnie przepełnionym schronisku. Zdarza się też, że zwierzęta są rozmnażane w domowych warunkach, a właściciel zarabia sprzedając szczenięta.

Na szczęście od 1 stycznia handel psami i kotami poza zarejestrowanymi hodowlami jest nielegalny. Niektórzy omijają jednak przepisy i sprzedają smycz a psa dorzucają gratis. Nowelizacja ustawy mówi też o tym, że długość uwięzi przy budzie nie może być krótsza niż trzy metry, a zwierzę co najmniej co 12 godzin powinno być uwolnione od łańcucha.

Po nowelizacji, handel poza hodowlą grozi pozbawieniem wolności do lat trzech, sąd może też nałożyć karę grzywny. Znęcającemu się nad zwierzętami grozi kara 2 lat więzienia, natomiast za znęcanie ze szczególnym okrucieństwem nawet do trzech lat. Ponadto sąd może pozbawić prawa do posiadania zwierzęcia na okres 10 lat.

Czy przepisy są przestrzegane? Wszyscy wiemy, że nie zawsze. Nie możemy przyzwalać na złe traktowanie zwierząt! Nie możemy przechodzić obojętnie, czy bać się zwrócenia uwagi! Jesteśmy ludźmi, więc wykazujmy się ludzkimi uczuciami i odruchami.

Jeśli napotkamy błąkającego się w okolicy psa lub wiemy o przypadkach znęcania się nad zwierzętami, powinniśmy zawiadomić odpowiednie służby. Zgłoszeń można dokonywać pod numerem Straży Miejskiej (986), Policji (997) i Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami (505-299-686). Sprawą mogą zająć się również pracownicy miejskiego schroniska dla zwierząt (501-762-009).

Media Społecznościowe

0FaniLubię
3,912ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Nowe informacje