O piramidach i cmentarzyskach. Jesień z archeologią

O zasypanych piaskiem piramidach, pochówkach w górskich szczelinach, cmentarzyskach i świątyniach porośniętych dżunglą, a także o kurhanach i grobowcach komorowych. Dział Archeologii Muzeum w Gliwicach zaprasza grupy szkolne do udziału w bezpłatnych zajęciach, które przybliżą nam – w związku ze zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych i porą roku – starożytne obrzędy pogrzebowe. Podczas zajęć dzieci i młodzież dowiedzą się, jak wyglądał pochówek w różnych kulturach świata starożytnego. Prowadzący przywoła przykłady m.in. ze starożytnego Egiptu, Rzymu, Grecji, ze świata Inków i Azteków, opowie także o europejskich ludach Celtów czy Germanów.

Grobowce starożytności – zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym (od lat 5-ciu), uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Treść zajęć modyfikowana jest w zależności od grupy wiekowej uczestników.

Lekcje muzealne będą prowadzone w okresie od 13 do 16 października 2015 roku, w Zamku Piastowskim, o godz. 9.00, 11.00, 13.00. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.

Grobowce starożytności – opis zajęć

Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się, jak przebiegały obrządki pogrzebowe w różnych częściach starożytnego świata. Poznamy zwyczaje pogrzebowe starożytnych Rzymian i Greków, a także Egipcjan i Inków. Mowa będzie o zasypanych piaskiem piramidach, pochówkach w górskich szczelinach, cmentarzyskach i świątyniach porośniętych dżunglą, a także o kurhanach czy grobowcach komorowych. Oprócz różnic w sposobie pochówku (groby ciałopalne, szkieletowe) powiemy o tym, czym odróżniały się grobowce najznamienitszych władców czy wojowników od grobów zwykłych ludzi, a także jakie przedmioty składano w grobie razem ze zmarłym.

Na młodszych uczestników zajęć (przedszkolaki i uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej) czekać będą kolorowanki, starsi wezmą udział w grze planszowej Skarby piramidy, a w zapamiętaniu zdobytych podczas zajęć informacji pomogą im karty pracy.

źródło i foto: Muzeum Gliwice

Media Społecznościowe

0FaniLubię
3,912ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Nowe informacje