Przyjdź do Mrowiska i wygraj 20.000 euro!

Konkurs ma na celu wsparcie pomysłów związanych z wykorzystaniem nawigacji satelitarnej.

 

Brzmi to „kosmicznie”, ale chodzi głównie o bardzo przyziemne rozwiązania. Dziś technologie nawigacyjne wykorzystywane są przez ludzi każdego dnia. Oczywistym przykładem jest nawigacja używana w samochodach czy smartfonach, jednak zastosowania tej technologii znaleźć można w codziennej komunikacji, turystyce, a także rozrywce – zwłaszcza przy wykorzystaniu takich technologii jak rzeczywistość rozszerzona (na przykład w formie znanych już Google Glass).

Konkurs Galileo Masters jest organizowany w Europie od 2004 roku, w Polsce był organizowany tylko raz. A jest o co walczyć, bo w najbliższych latach powstanie wiele nowych firm i powstanie wiele miejsc pracy na stanowiskach związanych z wykorzystaniem nawigacji satelitarnej. Co więcej, dochody (tak! dochody) sektora aplikacji nawigacji satelitarnych wzrosną do prawie 24 miliardów EUR w państwach UE do 2022 roku. Jest to wzrost o ponad 12 miliardów EUR w ciągu 10 lat. Jest to jedna z niewielu dziedzin wysokich technologii, gdzie pozostało jeszcze „dużo miejsca” dla potencjalnych nowych firm. Zatem dla wielu może być to forma własnej „recepty na sukces”.

Pierwsza edycja Galileo Masters w Polsce zorganizowana została w 2012 roku. Zwycięzcami zostali Marcin Bielecki i Cezary Karpiński, którzy zgłosili ideę automatycznej, pływającej jednostki pomiarowej. Urządzenie, rozwijane w ramach projektu badawczo-rozwojowego w założonej przez zwycięzców firmie MaxiMapa, wykorzystuje sonar, system nawigacyjny oraz autopilot w celu prowadzenia zdalnych pomiarów zbiorników wodnych.

Poza Polską pojawiają się różne pomysły w innych europejskich edycjach regionalnych. Zwycięzcy proponują systemy rezerwacji miejsc parkingowych, nowe formy zarządzania flotą pojazdów, wsparcie dla treningów sportów zespołowych, lokalizacje ratunkowe a nawet… formy monitoringu ile dzieci spędzają czasu przed komputerem, a ile na świeżym powietrzu. Pomysłów jest zatem dużo i warto zaproponować własne rozwiązania.

W celu bliższego przedstawienia konkursu wszystkim zainteresowanym, organizatorzy inicjatywy z firmy Kosmonauta.net organizują w maju i czerwcu spotkania informacyjne w kilku miastach w całej Polsce. Przedstawiona zostanie na nich bliżej charakterystyka segmentu technologii nawigacyjnych, przykładowe produkty, które powstały dzięki Galileo Masters oraz wyjaśnione zostaną formalności związane ze zgłoszeniem pomysłu do konkursu.

W Gliwicach pojawią się 20 maja. Około dwugodzinne warsztaty rozpoczną się o godz. 10:00 i odbędą się w Centrum Kultury Studenckiej MROWISKO.

W tegorocznej polskiej edycji na zwycięzcę i finalistów czeka wiele nagród, w tym staże w firmach z sektora kosmicznego, nagroda w gotówce (dla zwycięzcy), miesiąc bezpłatnego biura, pakiety usług IT oraz szansa na inwestycję w pomysł. Żaden dobrze skonstruowany pomysł nie pozostanie zostawiony sam sobie – wypracowaliśmy odpowiednie mechanizmy i kanały wsparcia, by konkurs przyniósł naprawdę pozytywne efekty.

Media Społecznościowe

0FaniLubię
3,912ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Nowe informacje