Punkt wymiany przedmiotów. Na jakiej zasadzie działa?

Na terenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Cmentarnej 19F uruchomiony został Punkt Ponownego Użycia.

W takim punkcie mieszkańcy naszego miasta będą mogli zostawić przedmioty, które nadają się jeszcze do użytkowania i ktoś inny będzie mógł z nich skorzystać zabierając do domu. Ta ekologiczna inicjatywa, która powstała na terenie zabrzańskiego PSZOK, pozwoli ograniczyć ilość śmieci dając niechcianym już przez nas sprzętom nowe życie.

Punkt Ponownego Użycia powstał w ramach umowy zawartej przez Miasto Zabrze z FCC Polska Sp. z o.o. na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości położonych na terenie miasta Zabrze (Zadanie 2 – organizacja i prowadzenie stacjonarnego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK)).

Punkty te funkcjonują już w wielu krajach, natomiast w Polsce inicjatywa ta nie jest jeszcze tak popularna.

W polskim prawodawstwie pod pojęciem „ponownego użycia” rozumie się działanie polegające na wykorzystywaniu produktów lub części produktów niebędących odpadami ponownie do tego samego celu, do którego były przeznaczone.

Utworzenie w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów komunalnych (PSZOK) przy ul. Cmentarnej 19F Punktu Ponownego Użycia daje możliwość pozostawienia tam przedmiotów, które mogą zostać powtórnie wykorzystane. Rosnąca konsumpcja powoduje, że wiele osób wyrzuca sprzęty, które są nadal sprawne oraz spełniają swoje funkcje, dlatego też, przekazanie ich do ww. punktu powinno przynieść korzyści w postaci niższych kosztów związanych z zagospodarowaniem odpadów oraz obniżenie ilości wytwarzanych odpadów.

Zasady funkcjonowania PSZOK, w tym punktu ponownego użycia zostały określone w regulaminie, który dostępny jest pod adresem https://miastozabrze.pl/dla-mieszkancow/odpady-komunalne/inne/punkt-selektywnego-zbierania-odpadow-komunalnych/.

Do punktu ponownego użycia przyjmowane będą m.in.:

  • meble np. stolik, fotel, szafa, krzesło itp.;
  • zabawki (np. maskotki, gry planszowe, gry karciane, książeczki, instrumenty muzyczne);
  • sprzęt sportowy (np. hulajnogi, deskorolki, rowery, rolki, narty, sanki, łyżwy),
  • akcesoria do gier i zabaw (np. paletki, rakietki, ochraniacze, akcesoria do pływania);
  • akcesoria dziecięce (np. wózki, jeździki);
  • przyrządy kuchenne (np. garnki, miski, solniczki, cukierniczki, karafki, kieliszki, rękawice kuchenne, porcelana, fajans, naczynia żaroodporne, brytfanny, foremki);
  • pojemniki do przechowywania;
  • dywany, panele, kafelki;
  • wyposażenie (np. zegary, skarbonki, suszarki na pranie, deski do prasowania, torby, walizki, kosze, koszyki, ozdoby, lustra, doniczki, wycieraczki, parasole, obrazy, narzędzia);
  • książki;
  • inne przedmioty, zakwalifikowane przez obsługę PSZOK, jako przedmioty nadające się do ponownego użycia.

Do punktu do ponownego użycia, nie można przekazywać odpadów w postaci zużytego sprzęt elektrycznego i elektronicznego, zgodnie z ustawą z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.

Oddając przedmioty do puntu ponownego użycia, mieszkaniec / właściciel nieruchomości (ich dotychczasowy użytkownik) zrzeka się praw do oddanego/ych przedmiotu/ów.

Gmina oraz operator PSZOK nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody na zdrowiu i mieniu, poniesione przez mieszkańców, na skutek używania produktów odebranych z punktu do ponownego użycia.

Media Społecznościowe

0FaniLubię
3,912ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Nowe informacje