Lekarze i pacjenci korzystają z nowej Pracowni Echokardiografii w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Poprawiły się warunki przyjmowania chorych, zwiększa się też liczba wykonywanych badań. Dostosowanie pomieszczeń na parterze budynku B kosztowało około 100 tyś. złotych. Inwestycję w całości sfinansowano z budżetu szpitala.
Zespół ma obecnie do dyspozycji cztery gabinety badań oraz wygodną poczekalnię. Poprawiły się warunki przyjmowania pacjentów i pracy personelu. Jest więcej pokoi badań.
– W pracowni wykonujemy badania echokardiograficzne przezklatkowe i przezprzełykowe a dwa razy w tygodniu badania naczyniowe. Możemy wykonywać na bieżąco badania obciążeniowe na cykloergometrze echograficznym oraz próby dobutaminowe, w których farmakologicznie zastępujemy test wysiłkowy – mówi dr med. Tomasz Niklewski, kierownik Pracowni Echokardiografii w Śląskim Centrum Chorób Serca.
Personel korzysta z nowoczesnych echokardiografów firm GE (Vivid oraz Philips), które umożliwiają m.in. obrazowanie 4D, wykorzystywane podczas kwalifikacji chorych do zabiegów kardiochirurgicznych oraz małoinwazyjnych jak zamknięcia uszka lewego przedsionka i ubytków w przegrodzie międzyprzedsionkowej, zakładanie MitraClipów, przezskórnych zastawek czy ablacji elektrycznej.
Pracownię wyposażono też w specjalny pokój, w którym zainstalowano profesjonalną myjnię do głowic firmy Soluscope. Nowością jest też pokój naukowy, w którym za pomocą kilku stacji roboczych typu EchoPac i Q-station można analizować wyniki badań echokardiograficznych, przygotowywać prezentacje czy też prowadzić szkolenia lekarzy i studentów. Poprawił się również komfort prowadzenia zajęć praktycznych z echokardiografii przezprzełykowej w ramach licznych szkoleń lekarzy kardiologów w tym warsztatów EDU-POWER.
Śląskie Centrum Chorób Serca ogłosiło też przetarg na zakup dodatkowego echokardiografu wysokiej klasy. Dostawa urządzenia zaplanowana jest w połowie roku.
Do końca ubiegłego roku w Pracowni Echokardiografii w SCCS w Zabrzu wykonywano około 1000 badań miesięcznie. Teraz wykonuje się ich ponad 1300.