Specjaliści z Pracowni Mikrobiologii Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu korzystają już z nowoczesnego sprzętu do diagnostyki sepsy, zakupionego przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Urządzenie dRAST pozwala szybciej włączyć odpowiednią antybiotykoterapię u pacjentów w stanie krytycznym.
dRAST jest nowoczesnym aparatem do oznaczania lekowrażliwości drobnoustrojów bezpośrednio z dodatniej próbki krwi. Umożliwia szybszą diagnozę i pozwala na włączenie celowanej antybiotykoterapii.
Aparat wykorzystuje metodę mikrorozcieńczeń w bulionie z obrazowaniem poklatkowym, dzięki czemu w ciągu zaledwie czterech godzin można uzyskać lekowrażliwość bakterii bezpośrednio z dodatniego posiewu krwi – wyjaśnia mgr Oliwia Smolny kierownik Pracowni Mikrobiologii w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
Dzięki urządzeniu można skrócić czas oczekiwania na wynik nawet o dwa dni w porównaniu z metodą konwencjonalną. To szczególnie ważne w przypadku leczenia pacjentów w stanie krytycznym.
Walka z sepsą była celem 31. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podczas którego zebrano ponad 243 mln złotych. Dzięki zebranym środkom Fundacja WOŚP zakupiła 504 urządzenia medyczne do ponad 200 laboratoriów w 151 miastach w Polsce.
Sepsa była tematem jednego z odcinków Kierunku Zdrowie w TVS. Gościem red. Marii Zawały był prof. Łukasz Krzych z SCCS w Zabrzu.