Zalane piwnice, budynki i ulice to bilans burz jakie nawiedziły Gliwice. Niestety, według prognoz czekają nas kolejne, gwałtowne ulewy. Jak się przed nimi chronić opowiedział nam komendant Centrum Ratownictwa Gliwice.
– Obecnie największym problemem jest brak obowiązku zakładania instalacji odgromowej. To spore zagrożenie i najczęstsza przyczyna pożarów. Niestety nie ma przepisu, który nakazywałby zastosowanie instalacji odgromowej – mówi komendant Tomasz Wójcik.
– Na naszej stronie www.crg.gliwice.pl/, każdy chętny może zapoznać się z podstawowymi zasadami dotyczącymi zachowania się w czasie burzy – dodaje.
Podajemy kilka z nich, które opisują co powinniśmy zrobić jeśli burza zastanie nas poza domem:
1.Nie zatrzymuj się i nie parkuj pod drzewami, słupami energetycznymi, niestabilnymi konstrukcjami.
2.Jako schronienie wykorzystaj istniejące budowle: mosty, wiadukty, przepusty lub inne stałe konstrukcje. Jeżeli w pobliżu nie ma możliwości ukrycia się – wykorzystaj zagłębienia terenu: rowy, głębokie doły.
3. Gdy jedziesz pojazdem pamiętaj o możliwym silnym podmuchu podczas wyjazdu z lasu lub terenu zabudowanego.
4. Jeżeli zaskoczy Cię burza, a nie masz możliwości bezpiecznego schronienia się w budynku – pozostań w samochodzie.
Jak na taką sytuację przygotowało się Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji? Z relacji Agnieszki Batóg z działu Strategii i Marketingu wynika, że nie mamy się czego obawiać.
– Zarówno w zeszły wtorek, jak i w nadchodzących dniach, załoga Wodociągów postawiona jest w stan wysokiej gotowości. Pracownicy PWiK przeprowadzają akcje prewencyjne i ratunkowe, oczywiście także w zakresach, które nie leżą w ich zawodowych obowiązkach.
– Mamy przygotowane 900 worków i 50 ton piasku. Na możliwe wezwanie czekają 4 specjalistyczne wozy oraz 4 koparki z pompami hydraulicznymi. Ewentualnych zgłoszeń można dokonywać pod telefonem alarmowym Pogotowia 994 lub stacjonarnym (32) 231 49 82. Obecnie został także uruchomiony całodobowy nadzór kadry kierowniczej.
(foto. nadesłane przez Pana Zdzisława Dańca)