Obecnie Gliwice zamieszkuje 184 565 jednak prognozy GUS nie napawają optymizmem.
Już za kilkanaście lat nastąpi wyludnienie, równe obecnej liczbie mieszkańców Bojkowa, Ligoty Zabrskiej, Sikornika, Sośnicy i Trynku razem wziętych. Podobnie kształtuje się sytuacja w całej Polsce, a nawet Europie. Choć z roku na rok ubywa gliwiczan, to jednak miasto cieszy się dużą popularnością. Na szczęście poziom życia w mieście przyciąga nowych mieszkańców. Okazuje się bowiem, że w roku 2012 do Gliwic przeprowadziło się niemal o 50% więcej osób, niż jeszcze rok wcześniej. Dobra koniunktura i szybki rozwój zatrzymały także rodowitych gliwiczan. Statystyka dotycząca wyprowadzek pokazuje, że w ubiegłym roku wyprowadziło się nieco mniej mieszkańców niż w latach poprzednich.
Już od lat jednym z najbardziej zaludnionych rejonów miasta jest Sośnica. Mimo, że liczba mieszkańców w ostatnim czasie spadła to wciąż jest ich 20 tysięcy. Drugie miejsce zajęło Zatorze z 17,5 tys. mieszkańców, a trzecie Łabędy z liczbą niemal 16 tys. osób. Również Śródmieście zajmuje czołowe miejsce z liczbą 14,3 tys. Z roku na rok przybywa osób, które opuszczają centrum na rzecz obrzeży miasta. Wzrost liczby mieszkańców odnotowały: Bojków, Ostropa, Ligota Zabrska, Stare Gliwice, Wilcze Gardło i Żerniki. Za to zmniejszyła się liczba mieszkańców dużych osiedli takich jak Sikornik, Wojska Polskiego czy Kopernika.
Nadal utrzymuje się spora różnica między liczbą urodzeń i zgonów w mieście. To główna przyczyna niżu demograficznego. Choć pojawia się światełko w tunelu. W 2012 r. zmarło 2105 mieszkańców, natomiast urodziło się 1842 dzieci – to o 31 więcej niż w 2011 r. Najpopularniejszymi imionami wybieranymi dla maluchów od lat są już Julia i Jakub. Wśród dziewczynek z rocznika 2012 sporo jest też: Len, Hann, Maj i Zuzann, a wśród chłopców: Szymonów, Michałów, Kacprów i Filipów. Wśród najrzadziej wybieranych imion, które odnotowano w urzędowych rejestrach, znalazły się: Gracjan, Cyprian, Fabian, Leon, Eryk, Konstanty, Zbigniew, Olimpia, Ida, Antonia, Bianka, Roma i Noemi.
Do tej pory w Gliwicach dominującym rocznikiem był 1956. W tym roku w miasto zapełniło się trzydziestolatkami – w roku 1983 urodziły się 3193 osoby. Liczny był również rocznik 1982 – 3126 mieszkańców. Gliwiczanie należą do osób długowiecznych. W tym roku setne urodziny będzie świętować aż 11 osób, a najstarszy mieszkaniec będzie obchodził 107. rocznicę urodzin. Aby dopełnić statystyk, warto dodać, iż w ciągu najbliższych miesięcy w dorosłość wkroczy rocznik 1995, a to aż 1704 gliwiczan. Natomiast w minionym roku „osiemnastkę” świętowało 1896 gliwiczan z rocznika 1994. Być może dane dotyczące liczby urodzeń poprawi stała liczba zawieranych małżeństw. Jak donosi Urząd Stanu Cywilnego, do końca grudnia ubiegłego roku obrączkami wymieniło się w Gliwicach 1087 par. Wśród wieloletnich małżeństw znalazła się para, która przeżyła wspólnie ponad 70 lat.