W naszym mieście na mapie wyjątkowych, bo postindustrialnych zabytków pojawiła się kolejna perełka – wyremontowana Wieża Ciśnień, która dumnie stoi przy ul. Zamoyskiego 2.
Za nami wielkie otwarcie zrewitalizowanego obiektu, które przyciągnęło prawdziwe tłumy odwiedzających. Zabrzańska Wieża Ciśnień powróciła tym samym w nowej odsłonie na turystyczną i kulturalną mapę Śląska i Polski! Jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście Zabrze właśnie zyskał drugie życie.
Choć sama wieża liczy sobie ponad 100 lat, w jej wnętrzu podziwiać można aktualnie nowoczesną i multimedialną wystawę – CARBONEUM, poświęconą tematyce węgla jako pierwiastka, a także spędzić przyjemnie czas w znajdującej się na samej górze kawiarni.
Jak na wielkie otwarcie przystało potrwało ono nie jeden, a dwa dni. Najpierw 7 października na terenie należącym do Wieży odbył się organizowany przez Miasto Zabrze tegoroczny Dzień Nauki.
Z kolei 8 października na terenie Wieży odbył się Rodzinny Piknik. W programie imprezy znalazły się m.in. pokazy chemiczne, zabawy i animacje z kolektywem teatralnym ,,Lufcik na korbkę”, zwiedzanie wystawy Carboneum, występ Teatru Ocelot oraz Marcina Wyrostka.
Wieża Ciśnień przy ul. Zamoyskiego powstała w 1909 r. jako element miejskiej sieci wodociągowej. Została zaprojektowana przez architekta Augusta Kinda i radcę budowlanego Friedricha Loose. Ma 46 metrów wysokości i 23,3 metra średnicy. Jej zasadniczą konstrukcję stanowi osiem filarów na planie ośmioboku foremnego oraz filar centralny. Pod mansardowym dachem znajdował się zbiornik na wodę, który w ostatnich latach został zdemontowany. Dolną część obiektu stanowią trzy kondygnacje użytkowe, na których mieściły się mieszkania i biura.
Jeszcze niedawno niszczejącej wieży groziła rozbiórka. Miastu udało się ją uratować. Wyremontowane zostały wnętrza, a obok wieży stanęła przeszklona klatka schodowa z windą. W odrestaurowanym budynku działać będą m.in. kawiarnia oraz interaktywna wystawa przybliżająca zagadnienia związane z węglem.
– Do starej wieży wraca nowe życie – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Zabrzańska wieża ciśnień to jeden z najpiękniejszych, jeśli nie najpiękniejszy, obiektów tego typu na Śląsku. Dziedzictwo, które chcemy chronić i przekazywać następnym pokoleniom, jest tu wyjątkowo obecne. Czuję ogromną radość, że udało nam się stworzyć w Zabrzu kolejne piękne miejsce – dodaje.
34,2 mln zł – to wartość projektu rewitalizacji wieży ciśnień.
23,7 mln zł – to wysokość pozyskanego przez miasto unijnego dofinansowania.