Włamanie na Facebooka. Sprawcy grożą dwa lata

Wydawałoby się, że włamanie się na czyjeś konto internetowe to nic nieznaczący postępek.

Są tacy, którzy zmianę hasła dostępu do konta kolegi traktują jako dobrą zabawę, czynią tak dla żartu. Nie wszyscy jednak podzielają ich poczucie humoru. Wiedzieć trzeba, że osoba, która uzna, iż naruszono jej dobra ma prawo zgłosić ten fakt policji. Coraz więcej osób z takimi problemami zgłasza się do organów ścigania. 

W tym tygodniu gliwiccy stróże prawa otrzymali zgłoszenie od dwóch osób, którym ktoś włamał się do skrzynki pocztowej. Inna osoba straciła dostęp do swojego profilu na Facebook’u. 

 

Policjanci prowadzili już sprawy dotyczące pozbawienia wirtualnej postaci broni i wyposażenia. Wówczas gracz oszacował, że gdyby utracone przedmioty (m.in. miecze, topory czy hełm) sprzedał na aukcji, zarobiłby 800 złotych. Prawo w tym względzie jest jednoznaczne. Każdy użytkownik internetu wiedzieć winien, że kodeks karny zawiera artykuły, które penalizują niektóre zachowania w cyberprzestrzeni. Za kradzież wirtualnych przedmiotów kara może być jak najbardziej prawdziwa – do 3 lat więzienia. Za przełamanie zabezpieczenia i dostanie się na nieswoje wirtualne konto można trafić za kratki nawet na 2 lata.
 

Co mówi kodeks karny:

 

Art. 267. § 1. Kto bez uprawnienia uzyskuje informację dla niego nie przeznaczoną, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do przewodu służącego do przekazywania informacji lub przełamując elektroniczne, magnetyczne albo inne szczególne jej zabezpieczenie, 
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. 
§ 2. Tej samej karze podlega, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem specjalnym. 
§ 3. Tej samej karze podlega, kto informację uzyskaną w sposób określony w § 1 lub 2 ujawnia innej osobie. 
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1-3 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

 

Art. 268. § 1. Kto, nie będąc do tego uprawnionym, niszczy, uszkadza, usuwa lub zmienia zapis istotnej informacji albo w inny sposób udaremnia lub znacznie utrudnia osobie uprawnionej zapoznanie się z nią, 
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. 
§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 dotyczy zapisu na komputerowym nośniku informacji, sprawca 
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. 
§ 3. Kto, dopuszczając się czynu określonego w § 1 lub 2, wyrządza znaczną szkodę majątkową, 
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. 
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1-3 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Media Społecznościowe

0FaniLubię
3,912ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Nowe informacje