Dzisiaj, 24. września ugrupowanie Ryszarda Petru zaprezentowało kandydatów do Sejmu i Senatu. Na spotkaniu, zorganizowanym na gliwickim Rynku pojawili się przedstawiciele jedynie dwóch redakcji. Niska frekwencja może dziwić bo choć partia, przynajmniej na razie, nie cieszy się dużym poparciem wśród wyborców to systematycznie poprawia swój wynik (w ostatnim sondażu IBRIS dla Onetu swój głos na Nowoczesną chciało oddać 7,3% pytanych) i może okazać się czarnym koniem tych wyborów.
Marta Golbik, jedynka Nowoczesnej z naszego okręgu, podkreślała, że ugrupowaniu zależy głównie na rozwoju gospodarczym i zmianie polskiej polityki. – Jest niedziela 31-ego maja, na Kongres Założycielski Nowoczesnej przychodzi 6 tysięcy osób. Wszyscy pragną zmiany. Ludzie zapisują swoje postulaty i przypinają je do ściany. Z tych małych karteczek tworzy się nazwa „Nowoczesna” – symbol marzenia o nowoczesnym i dobrze zarządzanym kraju – Polski, w której wszyscy pragniemy żyć. – opowiada Golbik. Z listy Nowoczesnej wystartują także m.in. Miłosz Wolański, radca prawny oraz Renata Caban – była wiceprezydent Gliwic.
Martę Golbik poprosiliśmy o komentarz w sprawie zarzutów stawianych Nowoczesnej przez kandydata partii KORWiN – Przemysława Wiplera (red. Wipler złożył do prokuratury zawiadomienie o nieprawidłowościach przy finansowaniu kampanii wyborczej Nowoczesnej). – To jest typowa zagrywka kampanijna i polityczna – skomentowała.
Przypominamy, że obowiązująca przy podziale mandatów metoda D’Hondta premiuje zwycięzców. I choć wszystko wskazuje na to, że nadchodzące wybory wygra Prawo i Sprawiedliwość to należy pamiętać, że okręg gliwicki (Gliwice, Zabrze, Bytom oraz powiaty gliwicki i tarnogórski) od dawna jest „zagłębiem liberałów”. Sympatie wyborców oraz start obecnego ministra sprawiedliwości z pierwszego miejsca listy PO może dać Platformie szanse na dodatkowy mandat.
Wszystko wskazuje na to, że partie Kopacz i Kaczyńskiego podzielą się 8 z 9 przypadających na nasz okręg mandatami. Kto ma szansę zdobyć ostatni mandat i reprezentować nas w Sejmie?
Poniżej przedstawiamy „jedynki” Zjednoczonej Lewicy, Kukiza, PSL oraz partii KORWiN.
Tomasz Kalita (Zjednoczona Lewica), piastuje funkcję wiceprzewodniczącego Rady Programowej TVP. Jest szefem SLD-owskiego think tanku Centrum im. Ignacego Daszyńskiego. – Polityka to pasja, która całkowicie zdominowała moje zawodowe życie. Na studiach politologicznych próbowałem, co prawda, szczęścia w dziennikarstwie, ale uświadomiłem sobie, że relacjonowanie wydarzeń politycznych jest nie dla mnie. Bo tak naprawdę, ja zawsze chciałem być w ich centrum. Działać. W ten sposób, jako dwudziestokilkulatek, po raz pierwszy zetknąłem się z wielką polityką. Był 2003 rok, a ja uczestniczyłem w kampanii przed referendum akcesyjnym w sprawie członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Przekonałem się wtedy, że wpływanie na procesy polityczne, inicjowanie debaty i zmiany społecznej – to mój żywioł. Od tamtego czasu brałem udziałem w licznych kampaniach wyborczych do Parlamentu oraz kandydatów na prezydenta. Już w 2005 roku kierowałem zespołem programowym SLD
Marta Golbik (Nowoczesna), ukończyła SGH, była nauczycielem akademickim, prowadzi własną firmę. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ekonomistów. Będzie jedyną kobietą „jedynką” w naszym okręgu. Od lat udziela się w organizacjach pozarządowych, m.in.: w Gliwickiej Inicjatywie Obywatelskiej, Forum Rozwoju Miasta Gliwice i Stowarzyszeniu GTW. – Zostałam koordynatorem na województwo i nigdy w PO ani w żadnej innej partii nie byłam, teraz zajmowałam się dobieraniem ludzi, tworzeniem struktur, w związku z tym bardzo tego pilnowałam żeby nie znaleźli się u nas ludzie z PO. Nie jesteśmy zwolennikami Platformy, jesteśmy ich zawiedzionymi wyborcami. Ja już od dawna Platformie nie kibicuję widząc jej poczynania.
Paweł Kobyliński (Kukiz’15) – ukończył zarządzanie na Akademii Ekonomicznej w Katowicach oraz psychologię na Uniwersytecie Śląskim. Od urodzenia mieszka w Gliwicach. Zarządza HH Poland, gliwickim przedsiębiorstwem zakorzenionym w branży dziecięcej. W wyborach startuje jako bezpartyjny, rok temu próbował swoich szans w wyborach samorządowych – do Rady Miasta kandydował z listy Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza. Współorganizuje PalmJazz Festiwal – jedną z największych imprez kulturalnych w Gliwicach.
Andrzej Pilot (PSL) – ukończył studia na kierunku polityka społeczna w Instytucie Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w zakresie inwestycji kapitałowych w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. W latach 2013-2014 piastował stanowisko wicewojewody Śląski. W wyborach samorządowych w 2014 uzyskał mandat radnego sejmiku województwa śląskiego.Bez powodzenia kandydował z listy PSL do Sejmu w wyborach parlamentarnych w 2011 oraz w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014. Od grudnia 2014 roku prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Mariusz Pruszko (KORWiN) – z zawodu specjalista ds. systemów logistycznych, koordynator procesów logistycznych oraz mały przedsiębiorca. Współtwórca stowarzyszenia „Wolni Obywatele” działającego na terenie Gliwic oraz były wiceprezes oddziału gliwickiego partii Kongres Nowej Prawicy. W 2014 roku bezskutecznie startował w wyborach do Rady Miasta Gliwice z ramienia komitetu wyborczego Nowa Prawica w Gliwicach.