„Zarażam ludzi i co mi zrobicie”. Już 700 osób w województwie śląskim cierpi z jego powodu

Zbliżają się upragnione wakacje, więc wielu z nas będzie aktywnie wypoczywać na świeżym powietrzu. Wysokie temperatury skłaniają do noszenia lżejszych ubrań. Należy pamiętać, że właśnie te czynniki sprzyjają pokąsaniom przez kleszcze. Niepozorne pajęczaki mogą przenosić bardzo groźne dla zdrowia człowieka, bakterie, wirusy i pierwotniaki. W Polsce wywołują głównie takie choroby jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. 

Biorąc pod uwagę sytuację epidemiologiczną boreliozy w województwie śląskim warto, żeby gliwiczanie mieli wiedzę na temat profilaktyki i ochrony przed chorobami wywoływanymi przez kleszcze.

Z badań udostępnionych przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną wynika bowiem, że w województwie śląskim od 2006 roku stwierdza się stosunkowo wysoką liczbę przypadków zachorowań, natomiast od 2013 roku liczba ta co roku przekracza 2 tys. W 2016 roku (do 31 maja) odnotowano już 684 zachorowania na boreliozę.

W ubiegłym roku na Śląsku stwierdzono 2102 przypadki zachorowań na boreliozę, w tym 278 w Gliwicach. Nasze miasto znalazło się na drugim miejscu zestawienia, zaraz potem Wodzisław Śląski – 271.  Pierwszą trójkę otwierają Katowice z liczbą 320 zachorowań.

Layout_prasowy

Jakie są objawy Boreliozy z Lyme? 

W pierwszym stadium choroby symptomem  jest rumień wędrujący, powstający w skórze w miejscu ukłucia kleszcza. Po 7 – 10 dniach od kontaktu z kleszczem  pojawia się w tym miejscu  zmiana w postaci niewielkiej plamki lub grudki, która w ciągu następnych dni i tygodni powiększa się tworząc czerwoną lub sinoczerwoną plamę zazwyczaj z centralnym przebarwieniem. Dodatkowo mogą w tej fazie choroby dość ogólne objawy: zmęczenie, bóle mięśni, gorączka, ból głowy, sztywność karku. Po kilku tygodniach rumień może ustąpić, jednakże zakażenie najczęściej rozprzestrzenia się nadal, dotykając wielu narządów i układów. W drugim etapie choroby występują objawy wtórne, najczęściej występuje zapalenie stawów, zaburzenia neurologiczne i kardiologiczne.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach podaje kilka prostych zasad, które pomogą uniknąć ukąszenia przez kleszcze:

-noszenie odpowiedniej odzieży w miejscach, gdzie istnieje ryzyko występowania kleszczy (np. lasy, pola) zakrywającej jak najwięcej części ciała (długie spodnie, koszule z długimi rękawami, nakrycie głowy),
-stosowanie środków odstraszających kleszcze,
-unikanie spożywania niepasteryzowanego mleka,
dokładne obejrzenie całego ciała po wizycie w lesie lub innym miejscu, gdzie przebywają kleszcze

Zaraz po tym, jak zauważymy kleszcza, należy natychmiast delikatnie go usunąć. W tym celu należy pęsetą ująć kleszcza tuż przy skórze i pociągnąć ku górze zdecydowanym ruchem. Miejsce ukłucia zdezynfekować. Gdyby usunięcie kleszcza sprawiało trudności, należy zwrócić się o pomoc do lekarza. Pamiętajmy o tym, żeby nie smarować kleszcza żadną substancją – to może zwiększać ryzyko zakażenia.

źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach

Media Społecznościowe

0FaniLubię
3,912ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Nowe informacje