Spektakl „Chopcy z Roosevelta”, którego premiera odbyła się w październiku ub. r., otrzymał Złotą Maskę w kategorii „Nagroda specjalna” podczas tegorocznej uroczystości uhonorowania artystów z województwa śląskiego, która odbyła się wczoraj w Operze Śląskiej w Bytomiu. Przedstawienie Katarzyny Knychalskiej, w reżyserii Jacka Głomba, to spektakl inspirowany książką Pawła Czado “Górnik Zabrze. Opowieść o złotych latach”. Serdecznie gratulujemy twórcom, aktorom, a także całemu zespołowi Teatru Nowego w Zabrzu.
Opowieść o Górniku nie jest stricte dokumentalna. Teatr nie lubi dosłowności. Artyści tworząc lokalne opowieści czerpią szeroko z faktów, ale potem pozwalają sobie przełożyć je na teatralną metaforę. Dzięki temu spektakl nie pozostaje jedynie lokalny – robi się zrozumiały dla mieszkańców innych miast. W przypadku Górnika takie „zuniwersalizowanie” opowieści jest szczególnie ważne, bo przecież sukcesy drużyny swoim zasięgiem wychodziły daleko poza Zabrze.
„Chopcy z Roosevelta” opowiadają o historii sportowców, którzy na co dzień zmagają się z ogromną ambicją, ograniczeniami ciała, ale też ze swoją śląską tożsamością czy troskami życia codziennego. To również opowieść o ich rodzinach, sąsiadach i kibicach całej Polski. Dzięki takiemu rozszerzeniu spektakl zadaje pytania: co stanowi o fenomenie takich zjawisk, jak Górnik Zabrze? Czym jest duch sportowy dziś, a czym był kiedyś? Jak zmienia się piłka pod wpływem pieniędzy, oczekiwań i mediów? Co sprawia, że jako Polacy, tak bardzo potrzebujemy sukcesów sportowych, by podkreślić naszą zbiorową siłę? Jakie ambicje przelewamy na piłkarzy?
Spektakl staje się więc także punktem refleksji nad problemami wychodzącymi znacznie dalej poza piłkarskie boisko.
W rolach głównych grają: Hanna Boratyńska, Anna Konieczna, Joanna Romaniak, Maciej Kaczor, Andrzej Kroczyński, Krzysztof Urbanowicz, Jakub Piwowarczyk, Marian Wiśniewski.
Złote Maski przyznawane są corocznie od 1967 r. za szczególne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie sztuki teatralnej.