A z zabrzańskich kranów leci Johnnie Walker. „Winne mogą być rury”

W sieci pojawiają się co jakiś czas filmiki, na których widzimy jak zabrzańskich kranów leci Johnnie Walker. Tak naprawdę to nie, leci z nich po prostu mętna woda.

Mieszkańcy w komentarzach prowadzą zażarte dyskusje co może zmieniać kolor wody. „Widać, że po awarii albo jakaś trwająca awaria” – zauważa jedna z komentujących. Większość sugeruje, że z kranu leci whisky, są też tacy, którzy problemu doszukują się winy mieszkańców: „I tu jest problem wszystkich, może prawie wszystkich, nieruchomości, kamień, rdza, a można zakładać filtry na całym budynku, to znaczy dla wszystkich mieszkańców razem w budynku, tylko czy zarządcy mają odwagę to robić?”

Gdzie leży prawda? Problem starają się wyjaśnić Wodociągi Zabrze

– Duży wpływ na barwę, mętność i smak wody ma stan rur wewnątrz budynków, które pozostają w eksploatacji właścicieli i zarządców. To do nich należy regularna konserwacja i wymiana instalacji. Zgodnie z obowiązującym prawem, przedsiębiorstwa wodociągowe odpowiadają za jakość zimnej wody do wodomierza głównego – tłumaczy spółka

Jeśli naszym zdaniem woda w kranie nie jest czysta lub stwierdzamy jej brak, to najpierw dobrze jest sprawdzić, czy któryś z naszych sąsiadów nie zakręcił wody w całym pionie, celem wykonania prac hydraulicznych. Jeżeli nie zlokalizujemy prowadzonych prac w budynku, to wówczas należy zapytać administratora obiektu, czy w pobliżu nie są prowadzone jakieś prace wodociągowe.

Gdzie uzyskać informacje?

Dzwoniąc do dyspozytora wodociągów (ZPWiK) pod bezpłatny numer 994 bądź pod numer 32 271 31 15 pozyskamy informacje, czy służby wodociągowe nie prowadzą robót mających wpływ na jakość wody w naszym mieszkaniu. Jeżeli tylko ciepła woda z tzw. „nitki” ma inny kolor niż zawsze, to powinniśmy interweniować w Zabrzańskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej (ZPEC).

Przyczyną rury

Jeżeli nie było żadnej awarii wodociągowej w pobliżu, a używamy podgrzewacza wody i zarówno zimna, jak i gorąca woda posiada nienaturalny zapach i kolor, może być to oznaka, że rury doprowadzające wodę z podgrzewacza zardzewiały lub skorodowały. Sytuacja, gdy tylko gorąca woda zmieniła kolor, oznaczać może, że w zbiorniku podgrzewacza osadził się osad albo rdza. Warto byłoby tę sytuację omówić z fachowcem. Jeżeli brudna woda leci tylko z jednego kranu w domu, problem będzie z tą jedną konkretną rurą. Przyczyną żółtego czy czerwonego zabarwienia wody jest najczęściej podwyższona zawartość żelaza w wodzie, która znacznie częściej występuje w instalacji wody ciepłej. Jeżeli obserwujemy pojawienie się takiego zabarwienia ciepłej wody w okresie po uruchomieniu centralnego ogrzewania w budynku, może to wskazywać również na to, że węzeł cieplny w budynku wymaga przeglądu.

Czasem może zdarzyć się, że z naszych kranów popłynie woda o lekko brunatnym zabarwieniu, któremu może towarzyszyć metaliczny posmak lub zapach. Spowodowane to może być nadmiarem osadu z rur, który przedostał się do wody w wyniku gwałtownej zmiany intensywności/kierunku jej przepływu. Takie sytuacje mają miejsce najczęściej w wyniku awarii sieci wodociągowej. Podobny efekt może powstać też po puszczeniu silnego strumienia wody w budynku, w którym dawno nie była używana instalacja wodna. Aby woda była zdatna do picia musi zawierać określone ilości minerałów i związków chemicznych. Jej przesyłanie rurociągami powoduje tworzenie naturalnych osadów. Zjawiska tego nie można uniknąć, dlatego rurociągi są systematycznie płukane, aby jak najmniej osadów trafiło do kranów.

Media Społecznościowe

0FaniLubię
3,912ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Nowe informacje