Czy odwyk to jedyny sposób na wyjście z alkoholizmu?

Nadużywanie alkoholu to problem, który dotyka znaczną ilość osób w różnym wieku, a choroba alkoholowa jest powszechnie występującą patologią społeczną, mającą negatywne skutki zdrowotne i wypływającą na wszystkie sfery życia. Aby ją skutecznie leczyć konieczne jest udanie się do ośrodka terapii uzależnień i uzyskanie pomocy od specjalistów. Jest to jedyny sposób aby wyjść z nałogu i wrócić do normalnego funkcjonowania.

Dlaczego poddanie się terapii w ośrodku leczenia uzależnień jest jedynym skutecznym sposobem na walkę z alkoholizmem?

Tak naprawdę alkoholizm ma wiele twarzy i jest poważnym problemem, z którym większość osób nie jest w stanie poradzić sobie samodzielnie. Wynika to z faktu, że dotyka osoby w różnym wieku, niezależnie od płci, wyznania i innych czynników społecznych i ekonomicznych. Z uwagi na taką złożoność problemu możliwość skutecznego leczenia alkoholizmu dostępna jest tylko w ośrodku terapii uzależnień, gdzie specjaliści są w stanie rozpoznać fazę uzależnienia od alkoholu i odpowiednio reagować, podejmując decyzję o terapii indywidualnej lub grupowej oraz detoksykacji organizmu. To bardzo ważne by chory człowiek zrozumiał powody wpadnięcia w nałóg oraz nauczył się żyć w trzeźwości. Choroby alkoholowej nie da się bowiem wyleczyć, jednak możliwe jest życie bez alkoholu i nieustanne kontrolowanie się.

Jakie sygnały dowodzą, że niezbędna jest walka z uzależnieniem od alkoholu w klinice leczenia uzależnień?

Alkohol towarzyszy człowiekowi na co dzień, a osoba chora nie zawsze wie, że jest uzależniona. Często to rodzina i najbliżsi zauważają pierwsze symptomy choroby alkoholowej i to oni podejmują decyzję o konieczności skierowania osoby uzależnionej na terapię.

W sytuacji kiedy alkohol dominuje życie danej osoby i staje się swoistym lekiem na radzenie sobie z różnego rodzaju emocjami i problemami dnia codziennego – możemy mówić o początkach uzależnienia się. Specjaliści wskazują na cztery etapy choroby alkoholowej, takie jak:

  • Faza prealkoholowa (wstępna);
  • Faza ostrzegawcza;
  • Faza krytyczna;
  • Fazy przewlekła (chroniczna).

W ostatniej fazie choroby leczenie jest już bardzo trudne, dlatego nie powinno się czekać zbyt długo, ale odpowiednio wcześnie podjąć decyzję o terapii w ośrodku leczenia uzależnień. 

Objawami, które powinny być sygnałem, że osoba chora wymaga leczenia są m.in.: 

  • bardzo silne pragnienie alkoholu, określone jako głód alkoholowy,
  • zaniedbywanie relacji z bliskimi, a także pracy i obowiązków rodzinnych na rzecz zaspokajania potrzeby związanej z piciem alkoholu, 
  • obniżenie sprawności motorycznej 
  • skoncentrowanie całego życia wokół alkoholu. 

W takiej sytuacji leczenie w ośrodku odwykowym zaczyna się na ogół od detoksu, który ma za zadanie odtruć organizm ze szkodliwych substancji zawartych w alkoholu. Detoksykacja jest niezbędna, aby później móc rozpocząć właściwą terapią bez uciążliwych dolegliwości fizycznych. Jednocześnie tzw. detoks jest dużą zaletą terapii prowadzonej w ośrodku odwykowym, ponieważ poprawia kondycję osoby chorej i zmniejsza uciążliwe dolegliwości, a tym samym daje możliwość przejścia do kolejnych faz terapii indywidualnej oraz grupowej.

Jakie zalety ma poddanie się terapii w ośrodku leczenia uzależnień?

Samodzielne wychodzenie z nałogu,  zwłaszcza w zaawansowanej fazie alkoholizmu, jest bardzo trudne, a większości przypadków wręcz niemożliwe. Dlatego niezbędne jest skorzystanie z oferty kliniki, która oferuje szereg sposobów leczenia w zakresie indywidualnej i grupowej terapii dla alkoholików wraz z metodami poznawczo-behawioralnymi i innymi metodami terapeutycznymi, dającymi skutki w postaci pokonania nałogu.

Osoby, które decydują się na odwyk mają też do wyboru terapię w formie ambulatoryjnej, na co składa się duża ilość warsztatów i spotkań indywidualnych oraz grupowych z terapeutami i lekarzowi. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to tak skuteczna metoda na wyjście z alkoholizmu jak odwyk. 

Odwyku nie powinno się nigdy oceniać w sposób negatywny, choć w społeczeństwie utarło się przekonanie, że odwyk to przymusowe leczenie lub chodzenie na spotkania Anonimowych Alkoholików. Jest to błędne założenie, ponieważ odwyk alkoholowy jest procesem leczenia i składa się z różnych rodzajów terapii, co pomaga pacjentowi zrozumieć przyczyny jego problemu i wyjść z nałogu. Odwyk ma tę zaletę, że w jego trakcie lekarz potrafi wskazać pacjentowi co tak naprawdę doprowadziło do picia i rozwoju choroby alkoholowej, dzięki czemu taka forma leczenia często przynosi pozytywne skutki.

Choroba alkoholowa to groźne zaburzenie, wpływające na codzienne życie człowieka. Dotyka nie tylko ciała, ale też emocji i psychiki, a brak leczenia powoduje negatywne następstwa, a, w skrajnych przypadkach, nawet śmierć. Dlatego tak istotne znaczenie ma podjęcie decyzji o odwyku w ośrodku terapii uzależnień, co daje szansę na powrót do normalnego życia. 

Leczenie alkoholizmu w Krakowie oferuje ośrodek Nowe Życie. 

Media Społecznościowe

0FaniLubię
3,912ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Nowe informacje