To, co rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku, było jedną z najtragiczniejszych decyzji Armii Krajowej.
68 lat temu powstańcy zniecierpliwieni czekali. Za kilka godzin miała wybić godzina „W”. Powstanie Warszawskie pochłonęło 16 tysięcy żołnierzy i ponad 150 tysięcy ludności cywilnej. Jednak zgoda komendanta głównego AK na rozpoczęcie powstania dała Polakom nadzieję na wyzwolenie stolicy, na odtworzenie niepodległej Polski, ale też pozwoliła na głośne zademonstrowanie całemu światu odwagi. Dokładnie przed 86 laty Polacy przeciwstawili się okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli.
W ciągu 63 dni Warszawa została zniszczona w 25%. Z perspektywy czasu widzimy, że Powstanie nie przyniosło wymiernych korzyści dla ówczesnej Polski. Nie zmienia to jednak faktu, że walczącym Powstańcom należy się cześć i wieczna pamięć. Dziś niewiele osób wykazałoby się tak ogromnym poświęceniem, nadzieją i siłą.
By pamięć o żołnierzach walczących w Powstaniu Warszawskim nigdy nie zginęła, ustawą z dnia 9 października 2009 roku ustanowione zostało corocznie obchodzone święto. Dziś przypada Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. Kiedy o godzinie 17 zawyją syreny, oddajmy cześć poległym powstańcom.
(foto. P.Kuźniar)