Piast Gliwice ma 70 lat. Zobacz wystawę

18 czerwca 1945 roku w klubie „Perełka” przy ul. Zwycięstwa powołano do życia Klub Sportowy Piast Gliwice. Dokładnie 70 lat później – w czwartek, 18 czerwca 2015 roku, Muzeum w Gliwicach zaprasza do Zamku Piastowskiego na otwarcie wystawy „70 lat Piasta Gliwice”.

Dzięki pomocy entuzjastów sportu i wiernych kibiców GKS Piast Gliwice zgromadzonych zostało wiele cennych eksponatów – medale, puchary, sprzęt sportowy i pamiątki sportowców. Ekspozycję dopełniać będzie bogaty materiał ikonograficzny i multimedialny. To nie pierwsza tego typu wystawa w Muzeum w Gliwicach.

W czerwcu 2012 r. w Willi Caro otwarto wystawę „Historia gliwickiej piłki nożnej”, w której Piast Gliwice znalazł swoje znaczące miejsce, a rok później w marcu na wieży Zamku Piastowskiego gościła wystawa „W kręgu gliwickiej szermierki”. Obecnie, z okazji jubileuszu, pragniemy zaprezentować inne, równie ważne sekcje Klubu Sportowego Piast Gliwice – mówi Sonia Ogaza-Pietrończuk, historyk Muzeum w Gliwicach, współpracująca przy tworzeniu ekspozycji z Grzegorzem Muzią i Andrzejem Oksztulem.

 

Pierwszym prezesem nowo otwartego klubu został ówczesny prezydent Gliwic – Wincenty Szpaltowski, a pierwszą sekcją była sekcja piłki nożnej. W lipcu i sierpniu 1945 r. doszło do powołania kolejnych: bokserskiej, siatkarskiej, lekkoatletycznej i tenisowej. Najbardziej żywiołowy czas ich tworzenia przypada na lata 1945-1948. Piast liczył wtedy 2864 czynnie uprawiających sport zawodniczek i zawodników i uważany był za jeden z czołowych klubów w Polsce. Oprócz wymienionych działały wtedy sekcje: siatkówki, piłki ręcznej, motorowa, pływacka, szachowa, kajakarska, zapaśnicza, gimnastyczna, kolarska, hokeja na trawie, żeglarska i szermiercza. Wskutek decyzji politycznych w styczniu 1952 r. poszczególne sekcje wyłączono z Piasta i przydzielono do kół sportowych działających przy zakładach pracy. Ze sportowych tabel zniknęła również nazwa Piast.

W swojej historii klub wielokrotnie zmieniał nazwę, a z dwudziestu funkcjonujących w nim sekcji próbę czasu przetrwało jedynie pięć. Przygotowana przez nas wystawa stanowi próbę przybliżenia nie tylko zawiłych losów Klubu Sportowego Piast Gliwice, ale przede wszystkim tworzących go ludzi, dla których sport stanowi esencję życia – mówią kuratorzy wystawy, Grzegorz Muzia i Andrzej Oksztul.

Media Społecznościowe

0FaniLubię
3,912ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Nowe informacje