Brodka, Kubańczyk, Jamal i inni. Zaplanuj drugą część wakacji!

Wakacje letnie to nie tylko czas odpoczynku i wyjazdów, ale także… miejskich imprez kulturalnych. Bo lato w mieście nie musi być wcale nudne!

Lipiec i sierpień to miesiące cyklicznych wydarzeń, które już teraz warto zapisać sobie w kalendarzach. To świetna okazja do wakacyjnego relaksu, nie tylko dla cieszących się przerwą od szkoły uczniów, ale także wszystkich dorosłych! 

III Carnall Festival

W zrewitalizowanej strefie Carnall Sztolni Królowa Luiza, odbyły się już dwa koncerty w ramach trzeciej edycji Carnall Festivalu. Na scenie wystąpilli: Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Miętha, Igo, Rosalie i Vito Bambino. 

  • 6 sierpnia wystąpią Orkiestra Muzeum, Mikromusic oraz Karaś/Rogucki;
  • Trzecią edycję Carnall Festivalu zakończymy wspólnie 27 sierpnia z Orkiestrą Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, WaluśKraksaKryzys i Brodką!

Na wszystkich spragnionych uczty muzycznej czeka także strefa gastro – Pub Zmiękczalnia, obowiązkowy punkt na turystyczno-gastronomicznej mapie Śląska, serwujące jedyne takie, regionalne piwo, czorne pierogi i śląsko nutella!

III Carnall Festival
III Carnall Festival

Zabrze Summer Festival

Rozpoczął się również cykl letnich koncertów organizowanych w ramach kolejnej edycji Zabrze Summer Festival. Jako pierwsze przed zabrzańską publicznością wystąpiły gwiazdy muzyki disco-polo. Na scenie usłyszeliśmy: Pięknych i Młodych z Magdaleną Narożną, Miłego Pana oraz zespół Menelaos.

W ub. roku podczas Zabrze Summer Festivalu bawiliśmy się na koncertach m.in. Zenona Martyniuka, Michała Wiśniewskiego, Kamila Bednarka, Dj Hazela i Bueno Clinic. Jakich artystów zaproszono w tym roku? Wstęp na wszystkie koncerty – BEZPŁATNY!

  • Kolejny koncert z cyklu odbędzie się w niedzielę, 13 sierpnia. Czeka nas prawdziwy powrót do przeszłości z zespołami Jamal, Farba, Verba,  Sumptuastic i Mezo. Być może usłyszymy znane nam od lat piosenki, takie jak: „Policeman”, „Mogliśmy”, „Chce tu zostać”, „Sacrum” czy „Kołysanka”.
  • W piątek, 25 sierpnia, czekają nas hip-hopowe brzmienia. Tego dnia w Zabrzu wystąpią Kubańczyk, Smolasty oraz B.R.O – Next Level. 
  • Na zakończenie tegorocznej edycji Zabrze Summer Festivalu w sobotę, 26 sierpnia, wystąpią: Prisoners Show, Bueno Clinic, Michał Lazar i support: Ro-Bee, Camillo, Dave, White, Max Kolankov, Chojrak i Ado. Dodatkowo zaplanowano pokaz laserów.
Zabrze Summer Festival
Zabrze Summer Festival

Spędź czas na świeżym powietrzu!

Wakacyjne chillouty wróciły także na dziedziniec Szybu Maciej w Zabrzu. Przez całe lato, w każdy piątek (aż do 1 września), od godz. 18.00, będzie można doświadczyć atmosfery letniego chillu, a to wszystko za sprawą atrakcji przygotowanych przez organizatorów imprezy oraz najlepszego jedzenia serwowanego przez Szefa Kuchni! Wstęp na wydarzenie jest wolny, a więcej informacji znajdą Państwo na stronie: https://szybmaciej.pl/chillout-2023/

Mamy piękną słoneczną pogodę a sezon na Kąpielisku Leśnym trwa w pełni. Ceny biletów wstępu są atrakcyjne, a po godz. 16.00 można je kupić jeszcze taniej. Oprócz tego w tym roku parking samochodowy i rowerowy będzie nieodpłatny.

W Grzybowicach natomiast od czerwca otwarty został Geopark, który powstał na terenach dawnego wyrobiska gliny. Podzielony został na część północną i południową. Na obszarze objętym projektem powstały ścieżki i schody prowadzące do wnętrza wyrobiska wraz z pomostem stanowiącym miejsce wejścia na ścieżki edukacyjne Geoparku. Zamontowane zostały też tablice informacyjne o tematyce dziedzictwa geologicznego i przemysłowego. W południowej części terenu zamontowano małą architekturę (ławki, wiaty rekreacyjne). Istniejące zbiorniki wodne zostały oczyszczone, a tuż przy nich powstały drewniane pomosty. Odwiedzający to miejsce mogą odpocząć na trawiastej plaży, na której zamontowano leżaki. 

Lato w Miejskim Ogrodzie Botanicznym! Przed nami letnie i upalne weekendy, a jednym z najlepszych sposobów na spędzenie ich, są spacery w otoczeniu pięknej przyrody. Zachęcamy do odwiedzenia Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu, który o tej porze roku zachwyca bogactwem kwitnącej roślinności. Nasz ogród otwarty jest dla zwiedzających w okresie od 1 maja do 31 października. W każdą niedzielę czeka na odwiedzających dodatkowa atrakcja – koncert plenerowy Orkiestry Dętej Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pod batutą Henryka Mandrysza. Początek – godz. 16.00. Koncerty plenerowe Orkiestry Dętej Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu odbywać będą się w każdą pogodną niedzielę od maja do sierpnia.

Zabrzańscy muzealnicy zachęcają także do odwiedzenia wystaw zorganizowanych w naszym mieście. Wszystkim, którzy nie mieli jeszcze okazji odwiedzić wystaw, które prezentuje aktualnie Muzeum Miejskie w Zabrzu, przypominamy, że czekają na nich aż trzy ekspozycje.

  • Wystawa pn. „Marzyciele. Historia Arsenalu Mikulczyce” dostępna jest do końca sierpnia br. w siedzibie Muzeum Miejskiego w Zabrzu przy ul. Powstańców Śląskich 3. To ekspozycja poświęcona klubowi zrodzonemu z marzeń, determinacji i pasji do futbolu. Zaprezentowana historia amatorskiej drużyny, będącej unikatem na sportowej mapie Zabrza, to okazja do przyjrzenia się bogatym dziejom klubu. O jego sukcesach świadczy dziś pokaźna kolekcja pamiątek i trofeów oraz sumiennie prowadzone kroniki. Piłkarze Arsenalu często grali zawodowo, przede wszystkim w Sparcie Zabrze, ale również w Górniku Zabrze czy Szombierkach Bytom. Na wystawie poruszone zostały również wątki związane z źródłem inspiracji drużyny, czyli legendarnym klubem z Londynu – Arsenalem.
  • „Jesteśmy Polakami! Związek Polaków w Niemczech” to wystawa o Dzielnicy I Związku Polaków w Niemczech, którą przygotowały Renata Skoczek z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach i dr Iwona Demczyszak z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu. Plansze wstępne przygotował dr Paweł Warot z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Muzeum Miejskie w Zabrzu uzupełnia je oryginalnymi eksponatami ze swoich zbiorów.
  • „Kruche Światy” – Muzeum Miejskie w Zabrzu posiada jedną z największych, a z pewnością najważniejszych w kraju, kolekcję sztuki nieprofesjonalnej, zwanej także samorodną, naiwną, intuicyjną czy nieokrzesaną (fr. art brut). Artyści naiwni – ci, którzy zaufali światu – znajdują się pomiędzy dwoma determinizmami: ludowym i akademickim, ale nie jest to stan zawieszenia, a raczej wolności, która pozwala im na swobodny wybór techniki czy tematu. Nie inaczej jest w przypadku samorodnego malarstwa na szkle. Żywe, nasycone kolory, walorowe kontrasty, stosowanie złoceń czy też bujność ornamentu przysłaniającego nieraz treść – właściwe malarstwu ludowemu na szkle w samorodnej jego odmianie stały się kwestią autorskiej decyzji. Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie www.muzeumzabrze.pl

Źródło: UM w Zabrzu
fot. R. Kaźmierczak

Media Społecznościowe

0FaniLubię
3,912ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Nowe informacje