Tragedia górnicza w Mikulczycach. Czy wiedzieliście o niej?

W Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Zabrzu odbyło się wczoraj spotkanie autorskie połączone z premierą książki pt. „Tragedia górnicza w kopalni Donnersmarckhuttegrube (Abwehr) w Mikulczycach”. Wydarzenie odbyło się dokładnie w setną rocznicę dramatycznych zdarzeń, o jakich opowiada książka.

W zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Zabrzu spotkaniu wziął udział autor książki dr Piotr Rygus, pomysłodawca i redaktor wydawnictwa Illustris Damian Halmer, a całość poprowadził dyrektor MBP Tomasz Iwasiów. Zabrzański samorząd reprezentował dyrektor Biura Prezydenta Miasta Jan Pawluch oraz przewodnicząca Rady Miasta Zabrza Łucja Chrzęstek-Bar wraz z radnymi.

Promocja najnowszej publikacji wydawnictwa Illustris zgromadziła kilkudziesięciu mieszkańców nie tylko dzielnicy Mikulczyce, ale również całego Zabrza i sąsiednich miast. W trakcie prezentacji Piotr Rygus i Damian Halmer opowiedzieli o książce, która ma stać się pierwszą z serii traktujących o tragediach, do których doszło w zabrzańskich kopalniach. Opisali również kontekst historyczny tamtych wydarzeń, i skutki, jakie wywarły na lokalnej społeczności trwale wpisując się w krajobraz dzielnicy Zabrza poprzez pomniki i tablice pamiątkowe. Wydarzenie nieprzypadkowo zostało zaplanowane dokładnie w 100. rocznicę katastrofy, aby upamiętnić 45 górników, którzy w niej zginęli.

Media Społecznościowe

0FaniLubię
3,912ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Nowe informacje