Krew potrzebna od zaraz!

Plakat Dzisiaj w GliwicachPostanowiliśmy odwiedzić gliwicki Oddział Terenowy Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Przekonaliśmy się na własnej skórze – to nie boli, a może uratować komuś życie.

Szczególnie w okresie wakacji, kiedy zapotrzebowanie na krew jest ogromne. O całej sprawie opowiedziała nam Pani Jolanta Piechowska, pielęgniarka koordynująca z terenowego oddziału RCKiK

– Wakacje to dla nas bardzo trudny okres. Większość stałych dawców wyjeżdża na urlop, a jak wiadomo osoby obłożnie chore wolnego nie mają. To również czas, w którym zwiększa się ilość wypadków. Dlatego zapotrzebowanie na wszystkie grupy krwi rośnie tak gwałtownie.

Dowiedzieliśmy się również kto może zostać dawcą i jak długo trwa cała procedura.

– Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek między 18 a 55 rokiem życia. Samo pobieranie trwa około 10 minut, jednak osoby, które odwiedzają nas pierwszy raz powinny zarezerwować około 1,5 godziny. 

Dlaczego warto oddać krew? O to zapytaliśmy siedzących w rejestracji dawców,

– Przede wszystkim chodzi o możliwość ratowania życia. Mam ogromną nadzieję, że moja krew trafi do osób, które najbardziej jej potrzebują. Jestem dawcą od paru lat, to naprawdę nie boli, a może uratować ludzkie życie – przekonuje 24-letni Ireneusz, zajmujący się lotnictwem.

– Ja oddaję krew pierwszy raz. Nie ma się czego bać. Trzeba tylko pamiętać, aby zabrać dowód osobisty, bo ja raz zapomniałem – dodaje Łukasz, 18-letni uczeń.

Dlatego apelujemy, aby poświęcić dosłownie odrobinę wolnego czasu. Oddział znajdujący się w budynku Centrum Onkologii jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 do 12.30.
Możemy zapewnić – to nic nie boli! 

mt_gallery:krew

Media Społecznościowe

0FaniLubię
3,912ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Nowe informacje