Protest w sprawie odpłatności za obwodnicę. Jest w tym dużo hipokryzji – twierdzi Zygmunt Frankiewicz

Dzisiaj, w samo południe pod dworcem PKP rozpoczął się protest przeciwko odpłatności za przejazd autostradową obwodnicą Gliwic. Choć, jak powiedział nam prowadzący protest Andrzej Jarema-Suchorowski ze stowarzyszenia Gliwiczanie Razem protestujących było trzystu to trzeba uczciwie przyznać, że tłum nie liczył więcej niż 150 osób, a sporą część tej grupy stanowili dziennikarze i fotografowie. Może przy lepszej pogodzie frekwencja byłaby wyższa. 

Mimo deszczu i chłodu w przemarszu spod dworca na Rynek wzięło udział wielu polityków z różnych opcji, m.in. Marek Berezowski, Katarzyna Lisowska, Andrzej Jarczewski, Aleksander Chłopek, Marek Widuch czy Krystyna Sowa. Dołączyli także prezydenci Neumann i Frankiewicz.

Protestowaliśmy wszelkimi parlamentarnymi sposobami od kilkunastu lat. – mówi Zygmunt Frankiewicz. Ja na dzisiejszą okoliczność odszukałem Analizę Powiązań Komunikacyjnych Miasta Gliwice z Autostradami A1 i A4 z 1996 roku. Wtedy udowodniliśmy, że budowa bramek na wysokości Bojkowa jest nieracjonalna. Później zabiegaliśmy o to żeby przejazd był bezpłatny i od każdego kolejnego rządu uzyskiwaliśmy zapewnienia, że autostrada będzie bezpłatna.  

Na Rynku przy fontannie Neptuna petycja podpisana przez stowarzyszenie został przekazana posłowi Platformy Andrzejowi Gałażewskiemu.

Poprzedni minister infrastruktury, Grabarczyk dawał do zrozumienia dość wyraźnie, że obwodnica obejmująca Gliwice będzie bezpłatna. Po zmianie ministra ten przekaz był mniej klarowny i w związku z tym rodzą się różne niepokoje. Im więcej nacisku społecznego tym lepiej, wydaję mi się jednak, że byłoby lepiej gdyby ta petycja była skierowana do ministra, a nie do premiera, ale oczywiście zobowiązałem się więc przekażę ją premierowi – powiedział poseł Platformy

Jak cała akcję skomentował prezydent Frankiewicz oskarżany przez stowarzyszenie o brak wystarczających działań mających zapewnić Gliwicom bezpłatną obwodnicę?

Parę miesięcy temu ministrowie wraz z Premierem i parlamentarzystami Platformy z naszego regionu zapewniali, że będziemy jeździli bez opłat. Złamali obietnice z przed kilku miesięcy. Jeżeli się teraz, z wielkim pietyzmem wręcza to posłowi PO to jest w tym dużo hipokryzji. Górnośląski Związek Metropolitarny, Sląski Związek Gmin i Powiatów, Konwent Prezydentów, wszystkie te gremia na mój wniosek podejmowały uchwały w sprawie odpłatności za przejazd A1 i A4  i to wszystko zostało zlekceważone pomimo zapewnień, że będzie inaczej. To jest skandal.
Z tego co wiem od Pani Szumilas, z którą jestem w kontakcie, jest ona po rozmowach z ministrem Nowakiem i twierdzi, że w najbliższym czasie zostanie ogłoszone, że ta sprawa jest rozwiązana po naszej myśli.

{youtube}u9SvbqwxB4k<www.youtube.com/watch?v=u9SvbqwxB4k>{/youtube}
 

Poniżej prezentujemy treść wspomnianej petycji.


Gliwice, 31 marca 2012 roku 

Prezes Rady Ministrów Donald TUSK 

PETYCJA 

Społeczeństwo Gliwic kategorycznie protestuje przeciwko planowanemu wprowadzeniu opłat za korzystanie z autostradowych obwodnic. Wszyscy kierowcy powinni mieć bezwzględną możliwość bezpłatnego przejazdu trasami A1 i A4 w obrębie naszego miasta. Podobne rozwiązania przyjęto już zresztą w niektórych ośrodkach metropolitalnych w naszym kraju, w tym m.in. we Wrocławiu. Nie widzimy powodów ustanawiania odmiennych reguł w Gliwicach. Stanowczo domagamy się przestrzegania konstytucyjnej zasady równego traktowania wszystkich obywateli przez władze publiczne. Uważamy, że gliwiczanie nie mogą być karani za korzystanie z istniejących obwodnic drogowych. Nie możemy pogodzić się z możliwością zignorowania składanych wcześniej obietnic politycznych, dotyczących bezpłatnego dostępu mieszkańców miast aglomeracji górnośląskiej do autostradowych obwodnic. Zapowiadane wprowadzenie opłat w tym względzie przyczyni się tylko do dalszej degradacji zatłoczonego śródmieścia Gliwic, które będzie się borykać ze skutkami wzmożonego ruchu drogowego. Apelujemy więc o podjęcie stanowczych działań na rzecz bezpłatnego przejazdu autostradowymi obwodnicami miasta.

Media Społecznościowe

0FaniLubię
3,912ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Nowe informacje