Zobacz roboty, egzoszkielet i bezzałogowe samoloty!

Jakie innowacyjne produkty powstają w Gliwicach i innych śląskich miastach?

Dowiecie się tego podczas Dnia Nauki i Przemysłu. – To impreza dla miłośników technicznych nowinek w różnym wieku. Jeśli interesują cię wynalazki, lubisz zdobywać nową wiedzę, szukasz ciekawych rozwiązań dla własnej firmy, przyjdź koniecznie do Technoparku – zachęcają organizatorzy. 

Tegoroczna, czwarta edycja imprezy zapowiada się bardzo interesująco. Udział w prezentacjach zapowiedziało prawie 50 wystawców, którzy pokażą różnorodne projekty i urządzenia. To firmy, uczelnie, ośrodki naukowo-badawcze – przede wszystkim z Gliwic, ale także z innych śląskich miast, które właśnie

w naszym mieście chcą pochwalić się swoimi osiągnięciami. Zaprezentują się m.in. lokatorzy Technoparku, w tym firma i3D, która wprowadzi uczestników w wirtualną rzeczywistość. Będzie można zobaczyć małe bolidy elektryczne i mobilne roboty stworzone przez młodych naukowców z Politechniki Śląskiej, samochód elektryczny Opel Ampera, symulator do nauki jazdy samochodem ciężarowym i autobusem, udostępniany przez Centrum Edukacji Zawodowej CARGO.

Swoje innowacyjne projekty pokażą też gliwickie firmy utworzone przez absolwentów Politechniki Śląskiej – FLYTRONIC pochwali się bezzałogowym samolotem FLYEYE, wykorzystywanym już przez wojsko, a EgzoTech – prototypowym egzoszkieletem ramienia, służącym do rehabilitacji. Innowacyjne rozwiązania medyczne zaprezentuje Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi – wirtualną salę operacyjną do planowania operacji, a także prototyp robota kardiochirurgicznego Robin Heart.

W trakcie imprezy będzie można wziąć udział w konkursie na slogan reklamowy kolejnej edycji Dnia Nauki i Przemysłu i wygrać atrakcyjne nagrody, m.in. tablet i notebook. Miłośnicy nowinek technicznych będą mogli przyjrzeć się rodzimym wynalazkom, a właściciele firm poszukać ciekawych rozwiązań dla własnych przedsiębiorstw – nie tylko urządzeń, ale także przykładowo „inteligentnych” systemów zarządzania. Przewidziano też dyskusje poświęcone promowaniu innowacji i aktualizowaniu Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Śląskiego. Dzień Nauki i Przemysłu to kolejne ciekawe przedsięwzięcie realizowane przez Park Naukowo-Technologiczny. Placówka powstała osiem lat temu w celu wspierania innowacyjności oraz rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw.

Miasto utworzyło ją razem z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz Politechniką Śląską. Grupa założycieli odzwierciedla ideę przedsięwzięcia – spółka ma ułatwiać rozwój firm stosujących nowoczesne technologie, opracowujących i wdrażających nowatorskie rozwiązania do produkcji.

(źródło: UM Gliwice)

 

 

Media Społecznościowe

0FaniLubię
3,912ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Nowe informacje