Debaty Klubu Jagiellońskiego. Polskość to wolność

Żywioł polemiki i dysputy to środowisko naturalne dla idei społeczno – politycznych.

Dlatego dla wszystkich pasjonatów, a także tych, którzy chcieliby poznać bliżej aktualne trendy obecne w  myśli politycznej i społecznej, Muzeum w Gliwicach ma nową propozycję – Debaty Klubu Jagiellońskiego. To cykliczne spotkania, w ramach których dwu zaproszonych gości, reprezentujących przeciwne stanowiska, toczyć będzie – przy aktywnym udziale publiczności – dyskusję na określony temat. Współorganizatorem debat jest Stowarzyszenie  Klub Jagielloński. Uczestnikiem podczas pierwszej z nich, 19 października, dyskutować będziemy o istocie polskości  i o tym, czy wartością, za pomocą której najpełniej możemy ją wyrazić, jest wolność.

Gdy szukamy centralnej idei polskiej państwowości okresu I Rzeczpospolitej, wartości wokół której ogniskowały się nadzieje Polaków w wieku XIX i która wynika z doświadczenia walki z dwoma totalitaryzmami w wieku XX, właśnie wolność wydaje się być wartością najistotniejszą. Czy rację ma zatem Jarosław Marek Rymkiewicz twierdząc, że polskość jest realizacją wolności, że jest „życiem w niezgodzie na to, co nas spotyka, życiem w sporze z losem, także losem metafizycznie pojmowanym”?

Właśnie o tym, czy polskość w pierwszej kolejności  wyraża się  poprzez  nieprzymuszoną zewnętrznymi naciskami wolną decyzję jednostki, by żyć w zgodzie z obiektywnym porządkiem wartości, o połączeniu liberum veto i liberum servio,  rozmawiać będziemy podczas październikowej Debaty. Gościem głównym będzie dr Krzysztof Mazur, a jej moderatorem –  Petros Tovmasyan.

 

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach
Piątek, 19 października 2012, Willa Caro, godz. 17.00

Media Społecznościowe

0FaniLubię
3,912ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Nowe informacje