W jednym gabinecie spotkają się architekci, artyści, zabójcy i grabarze. Patronujemy

Zwiedzając ekspozycję trafimy do zaimprowizowanego gabinetu entomologa z przełomu XIX i XX wieku, kiedy to żył i pracował Jean Henri Fabre. Znajdziemy w nim ryciny pochodzące ze starych opracowań popularnonaukowych i publikacji specjalistycznych, a także współczesne wolno stojące preparaty owadów nawiązujące formą do tych realizowanych ponad sto lat temu. W 15 gablotach entomologicznych zaprezentowana zostanie różnorodność barw, wzorów i kształtów motyli i chrząszczy. Czekać na nas będą żywe patyczaki, straszyk nowogwinejski i liścce.

Otwarcie wystawy: Imago. Architekci, artyści, zabójcy i grabarze. W świecie owadów Jean’a Henri Fabre’a 29 kwietnia 2016, Willa Caro, godzina 17:00. 

jean_henri_fabre

Muzeum w Gliwicach zaprasza do fascynującego świata owadów, na wystawę  Imago. Architekci, artyści, zabójcy i grabarze.

Będziemy mogli posłuchać o pięknych, dziwnych, odrażających i niezwykłych stworzeniach, które pojawiły się na Ziemi setki milionów lat przed człowiekiem. Przyjrzymy im się oczyma Jean Henri Fabre (1823 – 1915) – francuskiego humanisty i przyrodnika, światowej sławy entomologa, prekursora badań nad zachowaniami (etologią) owadów. Ekspozycja będzie również wyjątkową okazją do przypomnienia postaci Caspara   Schwenkfelda (1563-1609) – badacza historii naturalnej, który już przed czterystu laty budował fundamenty pod rozwój wiedzy o przyrodzie Śląska. Na wystawie, po raz pierwszy w Polsce, zostanie zaprezentowane oryginalne dzieło Schwenkfelda, wydane w 1603 roku, Theriotropheum Silesiae.

-Wystawa „Architekci, artyści, zabójcy i grabarze…” to próba przedstawienia świata owadów   widzianego oczyma niezwykłego człowieka. Niestety „scenariusz” przez niego napisany jest zbyt   obszerny, nie sposób zrealizować go w całości. Zobaczymy sceny z życia owadów odżywiających się padliną czy odchodami, poznamy owady jako niedościgłych architektów. Na wystawie   zaprezentujemy  największe odnalezione w Polsce gniazdo osy (Vespula vulgaris). To nie tylko   doskonała konstrukcja budowlana, to również perfekcyjnie klimatyzowana wielotysięczna kolonia,  w której zapewnione są optymalne warunki termiczne rozwoju jaj i larw. Zobaczymy również    gniazda z komorami wentylacyjnymi budowane przez największe europejskie osy społeczne –   szerszenie (Vespa crabro). Życie owadów społecznych oraz wytwory ich „cywilizacji” fascynowało   nie tylko Fabre’a. Na wystawie prezentowane są eksponaty z gniazd żądłówek wykonane przez   pracowników Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu prawie 100 lat temu – mówi kurator wystawy,   Roland Dobosz.

źródło i foto: Muzeum Gliwice

Media Społecznościowe

0FaniLubię
3,912ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Nowe informacje