Wydawcy Czytelnikom – obchody Światowego Dnia Książki

światowy dzień wodyŚwiatowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO na dzień 23 kwietnia doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

W naszym kraju święto książki obchodzone jest od 2007 roku, a odpowiadają za nie: Komitet Porozumiewawczy Bibliotekarzy, Księgarzy i Wydawców oraz Polska Izba Książki. Tego dnia w księgarniach spotkać możemy atrakcyjne promocje m.in. 20 proc. zniżki lub trzy książki w cenie jednej.

Pierwszą z wymienionych promocji przygotowała dla swoich Czytelników gliwicka Grupa Wydawnicza Helion. W dodatku postanowiono, że w tym roku Dzień Książki będzie trwał trzy razy dłużej niż trwa każdy inny dzień. Zatem 23, 24 oraz 25 kwietnia w księgarni Sensus.pl, Onepress.pl oraz helion.pl obowiązuje 20% rabatu na całość oferty.

A Wy natknęliście się na jakieś niespodzianki przygotowane przez Wydawców lub Księgarzy z okazji ich święta?

RM

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Media Społecznościowe

0FaniLubię
3,912ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Nowe informacje